Bloc Party: Four

Nová alba

FOTO: Universal Music

Kdyby každá skupina po pauze nahrála tak slušné album, hudební scéna by byla plná řízených přestávek. Britští Bloc Party se nikdy oficiálně nerozpadli, nicméně v roce 2009 oznámili, že si dají pauzu a vydrželi to dva roky.

V mezičase zpěvák Kele Okereke vydal sólové album The Boxer (2010) a v New Yorku dopsal knihu, baskytarista Gordon Moakes byl v prvních měsících života svého potomka dennodenně doma, kytarista Russell Lissack hrál s kapelou Ash a bubeník Matt Tong postavil vlastníma rukama ve sklepě svého domu studio.

Návrat ke společné práci oznámili loni v dubnu. Bylo jim prý smutno, což je dobrý důvod sejít se.

Výsledkem je čtvrté dílo v diskografii lapidárně nazvané Four (Čtyři). Přestože kapela prý nevěděla, co ze společných jamů vzejde a bude-li to vůbec materiál vhodný na album, připravila zajímavou koláž.

Navázala tam, kde skončila – napsala nápadité písničky, z nichž třeba Octopus může směle konkurovat ostatním poprockovým dravcům v éteru. Do své minulosti se vrátila pro masivní kytarové riffy, metalový zvuk některých písniček, pod kůži se zadírající zpěv Okerekeho a vibrující linku baskytary.

Nové skladby v sobě mají pro kapelu nový druh nervozity. Nepostojí v jednom stylu, poskakují z místa na místo, to i na ploše jediné písně, a vytvářejí dojem všedního pracovního dne v úlu. Vrcholem v tomto ohledu je hysterie ve vokálních linkách v písni 3x3, na druhé straně pak stojí třeba jazzová nálada v Real Talk.

Zpěvák Okereke při tom chvályhodně zvládá všechny polohy. Je znamenitý jako „křikloun“ i jako vzorný poprockový zpěvák či alternativně provokativní přednašeč.

Albu by slušelo více nosných melodií, které by byly pro současné Block Party typické. Díky tomu ale i po mnoha posleších odkrývá nové hudební objevy, tudíž svádí vracet se k němu.

The Darkness: Hot Cakes

Nová alba

FOTO: Wind-Up Records

Britská hardrocková  kapela The Darkness, která již loni oznámila návrat na hudební  scénu, je tu s novým albem. Nahrála je v rodném městě Lowestoft ve studiu svého zpěváka Dana Hawkinse. Fanoušci se aktuálně mohou těšit na to, že výsledkem jejich práce je sound, který připomene především srážku skupin Queen a AC/DC.

„Můj dům, můj hrad,“ tvrdí Hawkins. „Na desce jsou pecky o tom, co se nám dělo v našem rodném městě. Hudebně na nás měli největší vliv AC/DC, Queen, Aerosmith a jim podobní. Ostatně jako obvykle.“

Dosud poslední album The Darkness se jmenuje One Way Ticket To Hell… And Back a vyšlo v listopadu 2005.

Of Monsters and Men: My Head Is An Animal

Nová alba

FOTO: Universal Music

Of Monsters and Men je relativně mladá folk-indie-popová skupina z islandského Reykjavíku. Vznikla v roce 2010 a pyšní se šestičlenným smíšeným obsazením. Bizarní název souvisí s texty, které jsou na prvním albu My Head Is An Animal. Vyprávějí příběhy různých monster, smyšlených i skutečných, lidské a především příběhy mužů. Jak říká zpěvák a kytarista Ragnar Porhallsson, inspirují se podivnostmi všeho druhu.

Minimálně po hudební stránce je ale debutové album pozoruhodné. Je převážně akustické. Kapela používá přirozený zvuk nástrojů a zásadně nesází na jejich sólové přednosti. Hudební plocha pak nedráždí sluch, naopak uvozuje hloubku a vášeň, které písničky mají.

Atmosféru něhy a lehce šumícího moře za přílivu podporují i zpěvy Porhallssona a Nanny Bryndis Hilmarsdottirové. Vzájemně se doplňují, a když zpívají společně, vznikají nadmíru příjemné vokální harmonie, odpovídající náladou již zmíněné atmosféře hudební složky.

Na kolekci je několik opravdu krásných melodií (Dirty Paws, King And Lionheart), optimistických a zábavných skladeb (Little Talks), spontánních (Six Weeks) i nostalgických a smutných (Sloom, From Finner, Love Love Love).

Hudba formace je lehká, bezstarostná, delikátní a přirozená. Přestože jde o akustické album, nepřetéká sentimentem, spíše z něho vyzařuje naprostá přirozenost. Navíc je to kolekce, která sotva někoho rozzuří či znepokojí.

Owl City: The Mindsummer Station

Nová alba

FOTO: Universal Music

Americký elektronický projekt Owl City, za kterým stojí všestranně nadaný hudebník Adam Young, se proslavil skladbou Fireflies, která se v roce 2009 stala jedním z největších světových hitů. Nyní vydává další album, které je již jeho čtvrtým. Na novince The Midsummer Station se více přiklání k taneční hudbě, což vlastně již nedávno naznačil spoluprácí s Paulem van Dyken či Arminem van Buurenem. Pilotní singl nové desky je však jedna velká letní pohoda. Na svou novou píseň Good Times si pozval jeden z největších objevů posledních měsíců - kanadskou zpěvačku Carly Rae Jepsen. Jejich společná skladba má ambice a aspiruje na jeden z velkých hitů léta.

Lynyrd Skynyrd: Last Of A Dying Breed

Nová alba

FOTO: EMI Music

Album nazvané Last Of A Dying Breed vydala americká rocková legenda Lynyrd Skynyrd. Je to první studiová kolekce od desky God & Guns (2009), která debutovala na 18. příčce v hitparádě Billboard Top 20 a stala se tak nejúspěšnějším počinem kapely od roku 1977. Last Of A Dying Breed opět produkoval Bob Marlette, stejně jako předešlé dílo.

„Bylo skvělé být znovu s Bobem ve studiu,“ říká kytarista Gary Rossington. „Tentokrát jsme to nahráli dost oldschoolově. Všichni ve studiu hráli jako o život, jako jedna kapela, všichni dohromady. Moc nás to bavilo a muzika nám šla od ruky, což je znamení, že se to povedlo. Už se nemůžeme dočkat, až fanoušci nové věci uslyší a až je budeme hrát naživo.“

Lynyrd Skynyrd nahráli album, jež pokračuje v odkazu, který začal před pětatřiceti lety v Jacksonville na Floridě, odkazu, který byl přerušen na deset let po leteckém neštěstí v roce 1977, kde zemřeli tři členové skupiny včetně Ronnieho Van Zanta a Stevea Gainese.

Illegal Illusion: Things After Death

Nová alba

FOTO: Venus Flag

Kapela z Bílovce Illegal Illusion ohlašuje nové album. Vyšlo na jejím vlastním labelu Venus Flag ve spolupráci s Full Moon magazínem, a to hned ve dvou podobách: jako klasické CD a jako CD příloha srpnového čísla Full Moon magazínu pro předplatitele, e-shop a vybraná distra. Třetí podoba alba - vinylová- spatří světlo světa na přelomu září a října a vzniká ve spolupráci Venus Flag Records, Piper Records a Kachnička Entertainment. Na desce je deset skladeb.

Yeasayer: Fragrant World


Nová alba

FOTO: Secretly Canadian

Newyorská elektro-popová formace Yeasayer vydala v pořadí třetí album, které dostalo název Fragrant World. Předešlá kolekce, která způsobila na alternativní scéně doslova poprask, se jmenuje Odd Blood. Kapela existuje od roku 2006.