Naživo byli Rancid údernější a přímočařejší než na deskách a to nejen kvůli tomu, že si museli vystačit jen s dvěma kytarami, baskytarou a bicími a neobohatit svůj sound o další nástroje, jako je tomu třeba na nahrávce I Wanna Riot. Do popředí vystupovala energie a říznost, která byla patrná například v letité písně Adina z úplných počátků nebo v St. Mary, mající nejblíže k tomu, jak si lidé představují řízný melodický punk.

Zpěvák Rancid Tim Armstrong v Praze

Zpěvák Rancid Tim Armstrong v Praze

FOTO: Alex Švamberk, Novinky

Rancid

Rancid

FOTO: Alex Švamberk, Novinky

Skupina víc než na práci s detailem a náladou sázela na výrazné riffy a občas sáhla i po výrazných refrénech jako v The Way I Feel, ale nikdy nesklouzla ke stadiónové podbízivosti umocněné pompézním zvukem. Naopak aranžmá zůstávala jednoduchá, zvuk nebyl zbytečně zahuštěn a do popředí tak více vystupoval vliv raných The Clash ale i folku nebo prvků ska či shuffle. Salvation ukázala, jak si kapela umí pohrát s náladou a Roots Radicals, že ska jí přešlo do krve, což by neznamenalo, že se snažila působit za každou cenu jamajsky, hrála je po svém.

Baskytarista Rancid Matt Freeman

Baskytarista Rancid Matt Freeman

FOTO: Alex Švamberk, Novinky

 

Rancid v pražské Lucerně

FOTO: Alex Švamberk, Novinky

Rancid nebyli naživo tak pestří a experimentální jako NoFX, mají blíž ke kořenům žánru a hodně stavěli na energii, takže se publikum nenudilo, koncert neztrácel tah, přitom však nebyl monotónní.

Lars Frederiksen z Rancid

Lars Frederiksen z Rancid

FOTO: Alex Švamberk, Novinky

Rancid

Rancid

FOTO: Alex Švamberk, Novinky

Vystoupení Rancid bylo jednou z punkových událostí roku, a to nejen proto, že se kapela u nás dosud nepředstavila. Ukázala, proč je považována za jednu z nejvýznamnějších skupin, které se prosadili v půlce devadesátých let.

Dokázali vyvážit pestrost a muzikálnost se stylovostí a uspokojit širší publikum, aniž by urazili ortodoxní punkery. Namíchali ten správky koktejl mající výbušnost molotova, aniž by ztrácel nuance v chutích.

Celkové hodnocení: 75 %