Sama zpěvačka se při vystoupení zeptala, jestli se divákům dobře sedí, a oznámila, že je to vlastně taková zkouška pro to, jak by se mělo s návštěvníky nakládat při nadcházejících koncertech.

Položila těžkou otázku. Samotný koncert, na kterém ji doprovázela čtyřčlenná kapela znamenitých muzikantů (Beata Hlavenková, Patrick Karpentski, Viliam Béreš a Martin Novák), na ni odpověď nedal. Písničky z uvedeného alba jsou tak složité a mají tolik nálad a poloh, že v jednu chvíli svádějí k zasněnému poslechu, při němž je dobré vnímat především atmosféru a zvuky nástrojů, a ve chvíli jiné zase nutí k pohybu v někdy až nervním rytmu, který se v aranžích tu a tam objevuje.

Lenka Dusilová při vystoupení v Jablonci na Nisou

Lenka Dusilová při vystoupení v Jablonci na Nisou

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Lenka Dusilová s sebou neveze jen tak obyčejný koncert. Přehraje na něm všechny skladby z alba, které má pro ni velmi osobní hodnotu. Funguje jako médium, jež divákům všechny komorní příběhy vypráví, zpívá a sděluje.

Spolu s kapelou přináší zážitek z hudby, z uměleckého díla. Písničky jsou náročné na poslech, přitom k němu naléhavě přitahují. Navíc se v duchu baromantických aranží nesou i skladby z minulých alb, které počet písní doplňují na sedmnáct.

Lenka Dusilová v Jablonci na Nisou

Lenka Dusilová v Jablonci na Nisou

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Dusilová dokazuje, jak znamenitou zpěvačkou dnes je. Těžké party zvládá s naprostým přehledem, jakmile v intonaci lehounce poleví, hned to napraví, navíc úžasně využívá dynamických možností hlasu. To vše činí s nečekanou lehkostí.

Pokud bychom měli hledat problémy koncertu, nenajdeme je v interpretaci, byť ta byla pro hudební nezasvěcence velmi členitá, vzpouzející se tradiční představě o „rádiovém“ tvaru písničky. Poněkud nepříjemně dlouhé a prázdné byly pauzy mezi skladbami, což způsobila potřeba doladit nástroje (spravila by to přítomnost technika) a nastavit technologie tak, aby v danou chvíli pracovaly podle představ autorů. Možná by si koncertní provedení zasloužilo i nápaditější osvětlení, byť to jablonecké komorní mělo své opodstatnění už třeba jenom v tom, že nechtělo rozptylovat diváckou a posluchačskou pozornost.

Lenka Dusilová při vystoupení

Lenka Dusilová při koncertu

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Jinak to ale byl silný koncertní zážitek. V Lence Dusilové a její stávající hudební partě má česká scéna pozoruhodný úkaz, kterého si je třeba vážit.

Hodnocení 85 %