Práci na novém albu zkomplikovaly spory s dosavadním vydavatelstvím Sony Music, s nímž se Buty rozešly ve zlém. Nyní skupina zakotvila v Supraphonu. Nové album, které vyjde po šesti letech od poslední studiové nahrávky, se bude jmenovat Duperele.

„Název desky je v ostravském dialektu označení pro drobnosti, maličkosti a zbytečnosti. Duperele jsou prostě duperele,“ řekl o názvu alba kapelník Richard Kroczek mladší. Na dotaz, kterému předchozímu albu se nové cédéčko bude po hudební stránce nejvíce podobat, řekl, že rozhodně žádnému. „Řekl bych, že to nebude v žádném případě komerční album,“ řekl Kroczek.

Všechny písně pro album Duperele už jsou podle něj hotovy, ve studiu nyní finišují práce na výsledné podobě nahrávky. „Nové písničky pilujeme dnem i nocí. I včera jsme pracovali do pozdních nočních hodin,“ řekl ve středu Kroczek.

Předchozí alba včetně toho posledního s názvem Votom kapela vydávala u společnosti Sony Music. Komunikaci s tímto vydavatelstvím se ale ostravští muzikanti rozhodli kvůli dlouhodobým neshodám ukončit. „Ta spolupráce už naprosto postrádala vzájemný smysl a ochotu. Tam jsou bohužel navždy zaparkované naše všechny dosavadní desky jako v podzemní garáži tak, aby je nikdo neviděl, uvedl Kroczek s tím, že se to týká i všech videoklipů kapely, které jsou téměř na všech internetových serverech zablokované.

Buty v poslední době kvůli intenzivní práci na novém albu nekoncertují. Výjimku ale udělají v pátek 9. března, kdy zahrají na benefičním koncertu v Hrabyni u Opavy. Spolu s ostravským bluesmanem Josefem Streichlem, který na koncertu také slíbil vystoupit, Buty zahrají na podporu Ústavu sociální péče pro tělesné postižené v Hrabyni. Výtěžek z vystoupení v místním kulturním domě bude věnován na podporu canisterapie pro klienty hrabyňského ústavu.

„Rozhodně na tom koncertu nebudeme hrát žádné nové věci. Ty uslyší fanoušci až po vydání alba. Na letošní rok chystáme turné a nový repertoár zahrajeme se také na některých hudebních festivalech včetně Colours of Ostrava,“ doplnil kapelník.