V lednu Töpfera na tento post jednoznačně doporučila komise složená ze zástupců města a divadelních odborníků. V čele vinohradské scény dvanáctou sezónu stojí Jindřich Gregorini, kterému je dvaasedmdesát let a již dříve prohlásil, že odejde do důchodu.

Töpfer nedávno řekl, že pokud se ředitelem vinohradské scény stane, odejde z Fidlovačky. Vinohradskou scénu by prý chtěl vrátit na špici českého divadelnictví. První výsledky nového týmu na Vinohradech by podle něj mohly být viditelné zhruba za tři roky. Výběr Töpfera kritizuje opoziční ČSSD, vadí jí, že je zároveň senátorem za ODS.

Senátorský mandát mu končí na podzim

Tomáš Töpfer začal divadelní dráhu v Ostravě, na přelomu 70. a 80. let působil v Činoherním studiu v Ústí nad Labem. Do Prahy se vrátil v roce 1983 do Divadla E. F. Buriana, v letech 1988 až 1998 byl členem souboru Divadla na Vinohradech. V roce 1995 stál společně s kolegyní Eliškou Balzerovou u zrodu Nadace Fidlovačka, díky níž bylo v roce 1998 po rozsáhlé rekonstrukci otevřeno Divadlo na Fidlovačce v pražských Nuslích. Předtím jeho budova dvě desítky let chátrala.

V roce 2006 Töpfer vstoupil do politiky a stal se senátorem za ODS v senátním obvodu Praha 4. Senátorský mandát mu letos na podzim končí.