Na co Adele loni sáhla, to se jí podařilo. V lednu vydala své druhé album nazvané 21, což je číslovka, která odpovídá jejímu věku v době natáčení kolekce. Okamžitě s ním vyrukovala na přední příčky britské hitparády a záhy se podobně prosadila i ve Spojených státech.

Singly z uvedené desky si postupně „podmaňovaly svět“ a na začátku letošního února se kolekce dostala mezi stovku historicky nejprodávanějších alb. Je na osmadevadesáté pozici a na důkaz skutečné vážnosti tohoto umístění dodejme, že v první stovce historického žebříčku není jediné album vydané v posledních deseti letech, tedy po roce 2002.

Na prvním místě je samozřejmě Thriller Michaela Jacksona (1982). Album 21 se loni v prosinci dostalo na pozici nejprodávanější desky ve Velké Británii od začátku aktuálního století. Informovala o tom společnost Official Charts Company, která prodeje v hudební branži sleduje. Adele o prvenství připravila Back to Black Amy Winehouseové, byť s ní nadále svádí lítý boj.

Není jistě divu, že album 21 vyhrálo řadu výročních anket a jeho naprostá korunovace přišla právě na nedělním ceremoniálu v Los Angeles, kde obdrželo oněch šest Grammy. Adele je nová popová princezna, o které ještě uslyšíme.

Do Kalifornie ne

Vydavatelská společnost XL Recordings jí loni o prázdninách navrhla, aby se přestěhovala do Spojených států, konkrétně do Kalifornie, nejlépe prý do Malibu, kde nahrávala své aktuální album. Jako důvod uvedla, že by se za oceánem měl zlepšit zdravotní stav jejich dlouhodobě nemocných hlasivek. Ona to ale odmítla s odůvodněním, že se ve Velké Británii cítí výborně.

„Jsem holka z Londýna. V Malibu bych se necítila dobře. Jistě, v domě producenta Ricka Rubina mi bylo skvěle, i studio bylo úžasné. Není to ale moje teritorium. Člověk tam všude musí jezdit autem. Chtěla jsem si jednou vyrazit na kafe, ale nebylo možné někam dojít, protože je strašně daleko,“ vysvětlila Adele.

Dojatá Adele

Dojatá Adele

FOTO: Mario Anzuoni, Reuters

Po operaci hlasivek, kterou absolvovala loni v americkém Massachussetts a definitivně jí po ní bylo sděleno, že její hlasový problém nezpůsobila rakovina, se později mimo Londýn přece jen přesunula. Učinila tak na sklonku loňského roku, kdy odjela na britský venkov za lepším vzduchem. Do Kalifornie se ale nežene, ačkoliv si ji mohla při úspěšném večírku Grammy zamilovat.

Mimochodem: jejím operatérem byl v listopadu dr. Stevens Zeitels, který v roce 2006 mimo jiné operoval hlasivky Stevena Tylera ze skupiny Aerosmith.

Rodačka z Tottenhamu

Adele je Adele Laurie Blue Adkinsová. Narodila se 5. května 1988 v londýnském Tottenhamu a ke zpívání si našla vztah už v dětství. V podstatě brzy věděla, čím bude.
„Když jsem ve čtrnácti vzala do ruky mikrofon a zazpívala do něj, utvrdila jsem se, že je to má cesta. Většina lidí se nerada poslouchá na prvních nahrávkách. Já ale byla sama sebou nadšená,“ vzpomíná. Jelikož ji rodina na nalezené cestě podporovala, nebyl problém uspořádat první koncerty doma v obývacím pokoji.

„Máma se starala o osvětlení a výzdobu malého pódia. Potom si sedla na pohovku
a poslouchala. Když třeba nikdo další nepřišel, poslouchala mě dlouho a sama. Zvali jsme ale kamarády a přátele,“ říká Adele.

Veřejně poprvé zpívala v roce 2007 a v říjnu toho roku vydala singl Hometown Glory, který byl poctou rodnému Tottenhamu. Následoval zájem společnosti XL Recordings a vstup do velkého světa.

 Adele nemohla ceny Grammy udržet

Adele nemohla ceny Grammy udržet

FOTO: Lucy Nicholson, Reuters

„Když mi psal člověk z XL Recordings maily, nejdřív jsem ho úplně ignorovala. Říkala jsem si, že pro ně točí spousta skvělých umělců, tak proč by měli podepisovat smlouvu se mnou,” vzpomíná s odstupem času Adele.

Dnes má na svém kontě dvě alba. První s názvem 19 vyšlo v roce 2008, druhé 21 je loňské. Ve svých písničkách zpívá o zmařených láskách a zklamáních ze vztahů, kterých na svůj věk prožila dost. Podle aktuálních zpráv se kolem ní ale motá milý muž, a tak je možné, že další deska bude optimističtější než ty předešlé.

Ať tak nebo tak, Adele je talent, který se rodí jen jednou za čas.