„V posledních letech naši tvorbu nijak nekomentoval. Dělo se to ale za bolševika, kdy intelektuálové Havel a Jirous s bigbíťákem Mejlou Hlavsou často diskutovali o kultuře i politice. Tehdy to dávalo smysl.“

Havel se pyšnil čestným titulem nehrajícího člena kapely. Na jeho chalupě totiž v době normalizace a pronásledování natáčela některé své nahrávky.

Zabavili jim technické zařízení, následně se zformovala Charta 77

Od roku 1968 se v ní vystřídalo na čtyřicet hudebníků. Většina z nich v ní strávila krátkou dobu. S nástupem normalizace jí byl v roce 1970 zrušen profesionální status a zabaveno technické zařízení. Šikana ze strany státních orgánů vyvrcholila zatčením muzikantů v březnu 1976. Reakcí na to pak byly protesty mezinárodní kulturní veřejnosti, při nichž se zformovala pozdější Charta 77.

Václav Havel s odcházejícím komunistickým premiérem Ladislavem Adamcem

Václav Havel s odcházejícím komunistickým premiérem Ladislavem Adamcem

FOTO: fotobanka Profimedia

V zahraničí vydaná předrevoluční alba, která u nás kolovala v kopiích, mohli ale Plastici ve své vlasti vydat až po roce 1989. Od konce 80. let do roku 1997 se setkávali nárazově a vztahy mezi muzikanty byly chladné. Roku 1997 se ale Hlavsovi, zakladateli skupiny, ozval prezident Havel s prosbou, aby se dali dohromady a zahráli ke dvacátému výročí vzniku Charty 77.

„Dopadlo to skvěle. Posluchači byli nadšení a my také. Hned jsme se rozhodli, že když už máme čtyři písničky, tak zkusíme pokračovat,“ hodnotil vystoupení další člen kapely Jiří Kabeš. Od té doby skupina funguje, byť se v roce 2001 musela vyrovnat se smrtí Mejly Hlavsy.

Blaženě se usmíval na pódiu

„Nejraději vzpomínám na to, jak jsme před několika lety hráli na narozeninách knížete Karla Schwarzenberga. Václav za mnou přišel a poprosil mě, jestli by si jako nehrající kapitán mohl sednout na pódium. Přirozeně jsem s tím souhlasil. Byl tam asi tři minuty a blaženě se při tom usmíval,“ vzpomíná Karafiát.

V lednu loňského roku pokřtil ještě Havel v pražském Paláci Akropolis skupině nové album Maska. „Není dobré polévat desku. Člověk tak přichází o šampus, kterého se raději napiju,“ řekl na pódiu za bouřlivého aplausu.