Noel Gallagher: High Flying Birds

První sólové album bývalého člena britské skupiny Oasis, která se před dvěma lety po hádce bratrů Gallagherů rozešla. Nahrávání desítky skladeb probíhalo v Londýně a Los Angeles. Producentské role se ujal sám starší z Gallagherových společně s Davem Sardym, s nímž dělali i na dvou albech Oasis. Na High Flying Birds hostují sbor Crouch End Festival Chorus a smyčcové těleso The Wired Strings. Sound desky se jasně přibližuje zvuku, který měla skupina Oasis. Noel Gallagher se evidentně inspiruje v hudbě šedesátých a osmdesátých let minulého století. Rozhodně ale nevznikla deska, které by cosi na hudební scéně změnila.

Universal Music

Miro Žbirka: Symphonic Album

Před dvěma lety se Žbirka zamiloval do symfonických úprav svých skladeb. Tehdy začala vznikat deska, která nabízí symfonické aranže jeho hitů tak, jak je s nimi spokojený. K přearanžování vybral písničky, které měly náladu, s níž nebyl problém se ke klasickému vyznění přiblížit. Výsledkem je kolekce, která je velmi poklidná, nekonfliktní a spíše zrozená k tomu, aby byla poslouchána za plné pozornosti. Žbirka tomu svým hlasem dává popový nádech.

Universal Music

Alexandra Stan: Saxobeats

Na český trh se dostává napjatě očekávané debutové album rumunské zpěvačky Alexandry Stan, která již svými megahity Mr. Saxobeat a Get Back (A.S.A.P.) boduje na prvních místech světových tanečních, rádiových i televizních hitparád. Album obsahuje třináct položek včetně tanečních remixů a zcela nového singlu One Million. Je to spíš klubová deska, ovšem přehlédnout nelze i její drobné stylové přesahy.

Universal Music

Jarret: Za hrany

V pořadí čtvrté řadové album liberecké folkrockové formace Jarret nese trochu tajemný název Za hrany. Kapela se na něm rozhodla překročit hranice (tedy hrany) svých dosud činěných hudebních kroků a pohybů. Jako obvykle vsadila na velmi solidní instrumentaci. Nahrávce pak dominuje, tak jako na předchozích, osobitý hlas zpěvačky Hanky Skřivánkové. Oproti starším deskám dostává jako zpěvák mnohem více prostoru i kytarista Michal Kadlec

Indies Scope Records

Argema: Čím to je?

Další album Argemy nabízí deset skladeb a jako bonus přidává coververzi písničky z repertoáru Jiřího Schelingera René, já a Rudolf. Argema se pohybuje ve svých léty vyjetých muzikantských kolejích. V textech ze života přibližuje reálné chvíle rockových hudebníků a obyčejných smrtelníků současně, v hudbě klade důraz na melodickou linku, silný refrén a dobrou instrumentaci. Je v tom samozřejmě cítit klasická moravská tancovačka. V zásadě to jsou ale vcelku příjemné písničky.

EMI

Švihadlo: Času je málo

Po šesti letech albového klidu se česká reggae legenda Švihadlo hlásí s novinkou, na které zní nepokrytě moderně, svěže a velmi energicky. Svému stylu dodala neobvyklý lesk a plnohodnotnost, nabídla příjemné písničky a zbytečně nesahala po stylových experimentech. V podstatě jen vyšlechtila svůj pohled na reggae. Každá z písniček má zajímavou strukturu, solidní text a především nakažlivou melodickou linku. Švihadlo nabízí povedenou desku.

Vlastní náklad

The Subways: Money And Celebrity

Money And Celebrity jsou slova z písně, která novému albu britského tria dominuje. Kapela zanedlouho přijede koncertovat do pražského Lucerna Music Baru (30. října), přičemž koncert je už vyprodaný. Rocková parta vydává své již třetí album, na kterém se opět představuje jako formace nezměrně energická, ovšem také s patřičným nadhledem jak v textech, tak ve svém koncertním vystupování. Nové album se povedlo, a tak se netřeba o budoucnost této formace strachovat.

Warner Music

Felix Slováček: Salto Solo

Klarinetista a saxofonista Felix Slováček nahrál na nové album známé melodie z filmů, seriálů, mainstreamu i lidových kořenů. Vybral si skladby, které má rád, a připravil album, jehož cílem je posluchače potěšit. Slováček k tomu říká: „V první řadě by mělo přinést pohodu. Představuju si, že si člověk album pustí, bude se při jeho poslechu usmívat a bude mu dobře.“

Supraphon Music