Lady Gaga, která je známá svou extravagantní garderobou, je favoritkou mimo jiné v kategoriích nejlepší skladba (Born This Way), pop, živé vystoupení a zpěvačka. Ve všech s ní soupeří její krajanka Kate Perryová, která bude bojovat se skladbou Firework.

Lady Gaga se rovněž prosadila dvěma dalšími nominacemi za nejlepší video (opět ke skladbě Born This Way) a "největší fanoušky", což je letos nová kategorie.

Čtyřmi nominacemi mezi mužskými interprety se pokusí prorazit zpěvák Bruno Mars, třemi pak britská zpěvačka Adele, kanadský lamač srdcí Justin Bieber a rocková skupina Thirty Seconds to Mars.

Udělování evropských cen MTV je jednou z největších událostí ve světě popu mimo území Spojených států. Ačkoli se ceny udělují v Evropě, často je získávají zvučná americká jména. V Belfastu půjde již o 18. ročník. Loňské předávání cen v Madridu patřilo k nejsledovanějším vůbec. Na stanicích MTV a VIVA je sledovalo 22,2 miliónu diváků z celého světa. Na internetu si událost stáhlo 4,5 miliónu zájemců.