Podle Němcové, která s bezmála o čtyři desetiletí starším Vávrou žila třicet let, letos stačily velké únorové oslavy 100. narozenin. "Ta stovka byla tak veselá a byla tak nedávno," řekla Němcová. "My máme ještě šunku od Klause v lednici. V podstatě to byl ohňostroj a on si to tak užil. Teď se s ním chci rozloučit sama," dodala.

Před měsícem a půl podstoupil filmař operaci nohy v krčku v nemocnici na Homolce, některá média pak informovala o tom, že jeho zdravotní stav se zhoršuje. Vávrova životní partnerka poté řekla, že operace dopadla dobře. Podotkla tehdy nicméně, že "náročný zákrok v tak vysokém věku je vždy rizikový".

Vávra byl autorem více než 80 scénářů a režíroval padesátku filmů. Natočil komedie Cech panen kutnohorských nebo Velbloud uchem jehly, Čapkův Krakatit s Karlem Högerem, ceněné je zpracování Hrubínovy básně Romance pro křídlovku a k vrcholům jeho tvorby patří i Kladivo na čarodějnice. Vytýkány jsou mu však snímky poplatné komunistické ideologii.

Svůj poslední 43minutový dokument Moje Praha, který byl úvodním dílem nedokončeného projektu 21 pohledů na Prahu 21. století, točil Vávra v roce 2002 s režisérem Ferem Feničem.