Hudební kalendář je poměrně přesný pouze ve své první polovině. Skupiny a zpěváci, kteří chystají novinky na podzim letošního roku, jsou zatím daleci toho znát názvy očekávaných počinů. Přesto je dobré o jejich aktivitách vědět.

U2 a Buty nevědí

Nejdivočeji se s termínem vydání novinky potýkají irští U2 a zřejmě i česká skupina Buty, které měla nové album naplánované již na loňský rok. Vydala ale pouze výběr Butykvariát a na firmě BMG nebyli schopni přesně sdělit, v jakém termínu se deska nakonec objeví.

Irové oznámili, že na novém albu již pracují. Zpěvák Bono Vox tvrdí: "Býváme při tvorbě alb velmi precizní, a tak nejsme schopni říct, kdy deska vyjde. Když půjde všechno dobře, potom na jaře. Může se ale také stát, že to letos tak tak stihneme."

Naopak jisté je, že šikovná dcera indického sitaristy Raviho Shankara, Norah Jonesová, přijde na začátku února s albovou novinkou nazvanou Feels Like Home. Zatím je na světě singl Unbored, který prozrazuje, že lehounké jazzrockové melodie plné pocitového vnímání světa jsou nachystány stejně vlídně jako na předchozím veleúspěšném albu Come Away With Me (2002).

V první půlce roku se můžeme těšit i na novinku Alanis Morissette, která tvrdí, že její počin o třídu převyšuje všechny předcházející, i na desku vdovy po zpěváku Nirvany Kurtu Cobainovi, Courtney Love. Ta se rozhodla vyměnit drogy za sólovou dráhu a své bolavé srdce si vylila na kolekci America´s Sweetheart.

Možná přijede i Santana

Rok co rok se koncertní agentury předhánějí v nabídce vystoupení pozoruhodných interpretů. Na konci ledna do Čech přijedou vynikající taneční Kosheen, v březnu přijde náročná rocková masáž v podání Němců Einstürzende Neubauten, kteří představí nové album Perpetuum Mobile, psychedelických Monster Magnet a premiérově i rapmetalových Limp Bizkit.

Oznámeno je květnové turné skupiny Jethro Tull a čím dál tím hlasitěji se mluví o květnovém či červnovém příjezdu americké Metalliky a také koncertu famózního kytaristy Carlose Santany, který má v diáři místo pro vystoupení v Praze někdy v létě. Obě tyto akce ale ještě nejsou potvrzeny.

Léto plné festivalů

V létě se budou chtít vytáhnout i pořadatelé letních festival. V Třinci se na Noci plné hvězd představí elita české a slovenské hudební scény (Tři sestry, Pražský výběr, Horkýže slíže, No Name, Chinaski a jako host U.D.O. z Německa) a na malém pódiu jim budou sekundovat klubové naděje obou zemí.

Festival Rock For People v Českém Brodě oslaví desáté výročí a pořadatelé tvrdí, že by rádi uvítali nějakou zahraniční skupinu z kategorie "velkých". Musí se ale mít na pozoru. Loni prodělali více než milión korun a neradi by, aby se situace opakovala. Prvním opatřením je rozumné smrsknutí akce do tří dnů namísto čtyř loňských.

Letní festivalovou sezónu tradičně završí přehlídka v areálu Na Bojišti v Trutnově. Potěšitelná je rovněž zpráva, že na přelomu května a června vyjede na koncertní turné Lucie spolu se symfonickým orchestrem a na fotbalové stadióny vyrazí i skupina Kabát. "Chceme se trefit do období mezi pražským mistrovstvím světa v hokeji a evropským šampionátem v kopané," tvrdí manažer Kabátu Panky.