Osmnáctý ročník tohoto mezinárodního filmového festivalu se uskuteční od 24. března do 1. dubna v multikině Cinestar Anděl v Praze. Jeho ozvěny zasáhnou osm největších českých měst.

Hostem Slovenského dne bude 29. března Milan Lasica. Dalším zahraničním hostem Kina osobností bude po už ohlášeném islandském režisérovi Fridriku Thóru Fridrikssonovi a americkém kameramanovi Edwardu Lachmanovi francouzský filmař Olivier Assayas. Uvede svůj pětiapůlhodinový projekt Carlos, který loni představil v Cannes.

Na adrese www.febiofest.cz mohou zájemci ode dneška vidět kompletní program přehlídky, která uvede 190 filmů z šestapadesáti zemí. V Praze se uskuteční 436 projekcí, v regionech jich bude 118. Promítat se bude ve 14 sálech tří pražských kin. V regionech se k nim připojí desítka kin se 17 kinosály. Například program pražského kina Ponrepo pozdraví osmdesátiny barrandovských ateliérů a uvede snímky Otakara Vávry, Zbyňka Brynycha, Martina Friče, Vladislava Vančury či Karla Kachyni.

Uzávěrka přihlášek do hlavní poroty je 10. března. Poté začne štáb festivalu sestavovat z přihlášených diváků jury na principu průřezu českou společností; zasednou v ní mladí i staří, vzdělaní i nevzdělaní, muži i ženy různého zaměstnání, názorů a bydliště. Zájemců je zatím téměř 300.

Vstupenky za 85

Cena vstupenek se zvýšila o šest korun na 85 Kč. Tradiční Febiofest Music Festival přinese každý večer pět koncertů přístupných zdarma - letos se bude hrát až do ranních hodin.

"Tento ročník opět vznikal obtížně už proto, že nemáme dlouhodobou smlouvu se sponzory a o každý ročník musíme bojovat," řekl novinářům Fenič. Ocenil pomoc hlavního města, které přehlídku podpořilo pěti milióny korun. "Byla to pomoc o to cennější, že většinu financí dostáváme až po festivalu, řada grantů se schvaluje až v jeho průběhu, ale řadu věcí musíme platit předem," konstatoval Fenič. Už na minulém setkání s novináři uvedl, že rozpočet bude letos nižší než vloni, kdy se pohyboval kolem 15 miliónů korun. Diváci to však nepocítí.

Jednadvaceti programovým sekcím se pak věnovali Hana Cielová a Štefan Uhrík. Uvedli, že se objeví například kompletní přehlídka tvorby francouzské autorské dvojice Ducastel & Martineau, která vzdor svému mezinárodnímu renomé v Česku není příliš známá.

Samostatně připravovaný Febiofest na Slovensku začne 25. března, potrvá do 17. dubna a bude tam opět největší přehlídkou českého filmu. Zahajovacím snímkem bude dokument Nesvatbov Eriky Hníkové. Po skončení bratislavské části Febiofest poputuje do Košic, Nitry, Banské Bystrice, Martina, Prešova, Popradu a Trenčína.