Osmašedesátiletý Jacobson získal cenu, která sebou nese šek na 50 000 liber (1,4 miliónu korun), v konkurenci pěti dalších autorů. Jedním z nich byl i dvojnásobný držitel ceny Peter Carey.

Jacobson, který byl dosud dvakrát v širším výběru, je poměrně překvapivým vítězem. Sázkové kanceláře tipovaly Toma McCarthyho a jeho román C před Careyho románem Parrot and Olivier in America (Parrot a Olivier v Americe).

Jacobsonův román líčí příběh tří přátel - dva z nich jsou Židé a třetí by si jím přál být. The Finkler Question je "velmi legrační, ale také velmi chytrá, velmi smutná a velmi jemná" kniha, uvedl předseda poroty, básník Andrew Motion.

Jacobson se označuje za "židovskou Jane Austenovou" a ve své děkovné řeči řekl, že jeho román je o tom, jak "židovství připadá někomu zvenčí". "Přenáším židovské myšlení do anglického románu," dodal.

Bookerova cena, od roku 2002 přejmenovaná na Man Bookerovu cenu, se uděluje anglicky píšícím autorům mimo USA. Byla založena v roce 1969 jako protiváha Goncourtově ceně ve Francii. Vítěz si odnáší peněžitou cenu, ale především výrazně stoupne prodej jeho románu, stejně jako knih ostatních finalistů.