"Je to úplný nonsens. Musíme se poradit s právníky," řekl Bufka. Výsledkem jednání s Ježovičem byl ovšem příslib Incheby, že umožní vstup pracovníků galerie s potřebnou technikou do jejich objektu. Galerie dodá plán prací a dokument o pojištění, ze kterého by hradila případné škody na majetku Incheby.

Ježovič ale požaduje omluvu pražského magistrátu a stažení žaloby na Inchebu. Bufka jedná se zástupci města, kteří mu přivezli exekuční rozhodnutí. Řekl, že páteční zákaz manipulace s Muchovou Slovanskou epopejí respektovat nebudou, protože je mu nadřazeno rozhodnutí okresního soudu.

Tajemník městského úřadu v Krumlově za asistence policie zapačetil oba sály zámku, kde je epopej vystavena. Bufka uvedl, že je tím šokovaný a obrátí se na soud ve Znojmě. Postup Krumlova považuje za protiprávní.

Uzavření zámku v Moravském Krumlově (ČT 24)

 

John Mucha nechce politický boj

Vnukovi Alfonse Muchy Johnovi se nelíbí, že se Slovanská epopej stala předmětem politického boje. Uvedl to v tiskové zprávě, kterou rozeslal médiím. Reagoval tak na současný vývoj kolem epopeje, kdy se v rámci předvolební kampaně k přesunu obrazů z Moravského Krumlova do Prahy vyjadřují mnozí politici. John a jeho matka Geraldina se domnívají, že by obrazy měly zůstat v Krumlově až do doby, než pro ně Praha postaví nový pavilón. Podle Johnovi nevlastní sestry by ale měly být obrazy do metropole přesunuty už nyní, o což usiluje i Praha.

"Velice mne mrzí politický rozměr kauzy. Překvapuje mne tento předvolební kolotoč a množství stran a osob, které se v kauze začaly angažovat. Toto by si dědeček jistě nepřál," uvedl John Mucha, který je v kontaktu také s potomky Charlese Cranea, který vznik cyklu 20 obrazů platil, a má prý jejich podporu. Craneovi se prý domnívají, že by Slovanská epopej měla zůstat na zámku v Moravském Krumlově a Praha by měla s Johnem Muchou spolupracovat.

Potomci Alfonse Muchy jsou ale v názoru na přesun epopeje do Prahy rozděleni. Nevlastní sestra Johna Jarmila Mucha Plocková, která je nemanželskou dcerou Jiřího Muchy, dlouhodobě podporuje snahu hlavního města přesunout a vystavit obrazy v Praze. Od jednání Johna Muchy se distancuje.

Minulý týden její právní zástupci v prohlášení uvedli: "Paní Mucha Plocková nezastává v uvedené věci stejné stanovisko jako zbylí členové rodiny. Spojování její osoby s panem Johnem Muchou a Geraldinou Mucha v kauze Slovanské epopeje je pro naši mandantku nepřijatelné, neboť ona sama se nepodílí na aktivitách jimi vyvolaných, nesouhlasí s nimi a nepřeje si být s nimi jakkoli spojována."

:. Klikněte pro otevření animace v novém okně (zdroj: ČTK)

Mucha obrazy daroval Praze, dohoda o převzetí obrazů ale byla podle zástupců hlavního města uzavřena pouze mezi mecenášem Cranem a Prahou. Proto podle nich nemohou Muchovi potomci vlastnictví epopeje zpochybnit.