Punkový festival Pod parou, který v sobotu vyvrcholí v Moravské Třebové, svou atmosférou připomíná legendární britské festivaly Wasted/Rebellion. Také je setkáním nejznámějších dosud fungujících punkových kapel – v tomto případě tuzemských - a jejich příznivců, kteří pochopitelně chtějí slyšet staré známé skladby. To ale hrozí nebezpečím, že se bude jen oprašovat prach z muzeálních exponátů a vše skončí u abiturientských setkání a vzpomínek na dávno zašlé časy. Angličtí Toy Dolls tuto náladu ale v pátek rozmetali.

Skupina E!E v Moravské Třebové

Skupina E!E v Moravské Třebové

FOTO: Alex Švamberk, Novinky

Punk už dávno není šokující a nebezpečný. Za léta se etabloval a stal se jedním z mnoha žánrů rockové hudby, sice je stále energický a dokáže pěkně tnout, ovšem hrozbu už nepředstavuje. A útočné kritické skladby mnohdy vystřídaly písně o chlastu a holkách, jak je tomu u E!E.

Visací zámek na festivalu Pod parou

Visací zámek na festivalu Pod parou

FOTO: Alex Švamberk, Novinky

SPS zase musejí donekonečna opakovat Ruskou a Mámu stejně, jako vystoupení Visacího zámku je nepředstavitelné bez Cigár, Stánku a Traktoru, i když tomu se alespoň podařilo do repertoáru propašovat generační výpověď Padesát. I u těch nejlepších ovšem nepřichází žádné překvapení. Nové písně se neliší svým pojetím příliš od těch starších, i když Totální Nasazení a SPS sázejí více na rychlost než třeba E!E.

SPS v Moravské Třebové

FOTO: Alex Švamberk, Novinky

O to vítanější bylo páteční vystoupení anglických Toy Dolls. Naráz se ukázalo, že punk nemusí mít nutně rytmus polky a držet se stylu určeného Sex Pistols a Exploited. Toy Dolls ve své současné podobě mísí zběsilost punku s tradicí britského kabaretu a dají stejně dobře řadit k punku jako po bok Tiger Lillies, což ještě zdůraznila chvíle, kdy se bubeník chopil houslí v jakési podivné hospodskokeltské pasáži.

Toy Doll na festivalu Pod parou nabídli velkou podívabnou.

Toy Doll na festivalu Pod parou nabídli velkou podívanou.

FOTO: Alex Švamberk, Novinky

Michael ´Olga´ Algard se svou kytarou kouzlil, čerpal z rock´n´rollu, ale vystřihl i Toccatu a jeho skřehotavý ječivý hlas zdůraznil bizarnost fascinující show tří pánů v podivných oblečcích s kratičkými kravatami, kteří během divoké show, kdy pobíhali z jednoho konce pódia na druhý a divoce poskakovali, postupně odkládali část svršků. A to Toy Dolls nabídli koncert ke třiceti letům své existence. Dokázali ale, že hlavní je dělat hudbu po svém a nepodřizovat se žádným tlakům.

Diváci na festivalu Pod parou sledují vystoupení Totálního nasazení

Diváci na festivalu Pod parou sledují vystoupení Totálního nasazení

FOTO: Alex Švamberk, Novinky