"Jarmila Turnovská už není mezi námi, její pohádky ale budou dál přinášet radost dětem i jejich rodičům," uvedla dcera.

Turnovská patřila k zakládající generaci dětského vysílání v ČT. Její jméno se pojí s množstvím seriálů, hraných i loutkových pohádek a pořadů pro nejmenší. Podílela se na nich jako dramaturgyně nebo scénáristka.

"Byla to velká a silná osobnost, která zformovala vidění televizní tvorby pro děti a nastavila vysokou laťku profesní kvality pro všechny tvůrce. Kdo se s ní na své dráze setkal, nezapomene nikdy na její jemný humor a laskavé, leč nekompromisní rady, které vždy směřovaly k jedinému cíli - to nejlepší na televizní obrazovce musí patřit dětem," shrnula přínos Turnovské šéfdramaturgyně ČT Kateřina Krejčí.

Kamarádi a Popelka

Prvních šest dílů seriálu Kamarádi vzniklo v roce 1969, druhá série o pět let později. Scénář ke Kamarádům napsala Turnovská společně s Vlastou Janečkovou, která seriál režírovala. Jednu z hlavních rolí vytvořil dnes populární moderátor Marek Eben, zahrál si obtloustlého chlapce s přezdívkou Váleček.

Dvojice Turnovská - Janečková je podepsána také pod pohádkou Popelka z roku 1969. Ta předcházela dnes známější barevné pohádce s Libuší Šafránkovou. V původní Popelce si hlavní roli zahrála Eva Hrušková. Turnovská se podepsala také pod pohádky O zrzavé Andule, O víle Arnoštce, Koho ofoukne větříček, O princi, který měl o kolečko víc a další.