Ringo Starr: Y Not

Jeden ze dvou žijících členů legendárních The Beatles - Ringo Starr, se vrací se zbrusu novým albem Y Not, o němž tvrdí, že jde o jeho nejosobnější albem vůbec. Navíc je novinka i první deskou, kterou si Ringo Starr produkoval sám.

Samozřejmě, že Starrovi při natáčení desky pomohla velká řada hudebníků a kamarádů z branže. Jmenovitě ostřílení pardálové Joe Walsh, Dave Stewart z Eurythmics nebo například Benmont Tench z Tom Petty and The Heartbreakers, který se postavil za klávesy.

Hvězdní jsou ale i hosté, které si Ringo Starr přizval k jednotlivým písním, uslyšíme například Joss Stoneovou, Bena Harpera, nebo kdysi tak populárního Richarda Marxe. Nechybí ani kolega z Brouků, Sir Paul McCartney, který s Ringo Starrem nazpíval pilotní singl Walk With You.

Universal Music

 

Karel Svoboda: Já tu stojím dál

Album Já tu stojím dál, které obsahuje nově objevené a nikdy nevydané nahrávky jednoho z našich nejpopulárnějších skladatelů Karla Svobody, vychází u příležitosti smutného, třetího výročí úmrtí skladatele.

Za přispění jeho syna Petra Svobody, mohou světlo světa spatřit jednak prapůvodní snímky Draculy, které nazpíval sám autor, jednak nahrávky děl, na kterých pracoval a připravoval k realizaci. Jde o píseň vybočující z hlavní linie jeho tvorby – Tenhle bílej měsíc.

K hlavním tahákům alba pak jistě patří pracovní snímky chystaných muzikálů Marie Antoinetta a Rasputin. Kromě samotného Karla Svobody, který se představuje nejen jako skladatel, ale také interpret (klavírista a zpěvák), v nahrávkách uslyšíte například Petra Koláře a Daniela Hůlku.

EMI

 

Lil' Wayne: Rebirth

Americký rapper Lil' Wayne přichází po dvou letech s novinkou Rebirth, kterou přetrhl řadu desek Carter I-III, přičemž ještě letos bychom se měli dočkat čtvrtého „carterovského“ pokračování.

Rapper se tentokrát vydává odlišnou cestou - nové album bude hlavně rockové, inspirované kytarami. Na albu se objeví jako host i Eminem. Ten bude Wayneovi sekundovat ve skladbě Drop the World. Dále se podíleli Shanell nebo Kevin Rudolf, který se ujal i role producenta.

Universal Music

 

Corinne Baily Rae: The Sea

Britská soulová zpěvačka Corinne Bailey Rae se po dvou letech vrací s novým albem The Sea, na kterém přináší celkem jedenáct převážně pomalých písní. Prvním radiovým singlem se stala posmutnělá balada I'd Do It All Again, k níž Corinne již v listopadu natočila doprovodné video.

Novinkou se Corinne snaží navázat na úspěch debutu z roku 2006, vznikala dokonce se stejným producentským týmem. Atmosféru desky a její opožděné vydání ovlivnila velmi smutná událost, když v roce 2008 nečekaně zemřel manžel Jason Rae. Své tehdejší pocity se jedenatřicetiletá zpěvačka pokouší sdělit právě i v nových písních.

EMI/Virgin

 

Nick Cave & Warren Ellis: The Road

Nick Cave, vynikající hudebník, ale také herec, scénárista a spisovatel se vrací na pole filmové hudby s soundtrackem ke snímku The Road, která byla natočena podle Pulitzerovou cenou ověnčené stejnojmenné novely Cormaca McCarthyho. Cave znovu spojil síly se svým kolegou z The Bad Seeds Warrenem Ellisem a výsledkem je nenápadná kompozice, poplatná filmu a jeho atmosféře. Jejím základem jsou klavír a housle, které decentně doplňují dechové nástroje a v dramatických momentech také perkuse.

The Road se pyšní i hvězdným obsazením v čele s Viggo Mortensenem, Guy Pearcem či Charlize Theronovou. Režisér John Hillcoat s Cavem spolupracoval již na filmech Ghosts - of the Civil Dead nebo The Proposition, ke kterým Cave napsal taktéž scénář.

EMI/Virgin

 

Nick Jonas & The Administration: Who I Am

Protože si slavná sourozenecká kapela Jonas Brothers užívá zasloužené pauzičky po vydání alba Lines, Vines & Trying Times, mají jednotliví členové čas i na sólové projekty. Nevíce si pospíšil nejmladší Nick, který dokonce založil vlastní kapelu Nick Jonas & The Administration, se níž natočil album Who I Am.

Na novince prezentuje výhradně autorské písně, které by se dle jeho slov příliš nehodily do repertoáru jejich sourozenecké kapely.

Universal Music