Kromě nejnovějšího Michálkova filmu O rodičích a dětech bude na festivalu v ceněné sekci Zvláštní uvedení promítnut jeho celovečerní režijní debut Amerika. „Prestižní filmový festival v Sao Paulu má více než třicetiletou historii. Je to nejvýznamnější filmový svátek v Jižní Americe, a já jsem poctěn, že si festival pro tento rok vybral mé dva filmy,“ říká Vladimír Michálek.

„První projekce filmu O rodičích a dětech proběhla v Muzeu moderního umění v Sao Paulu,“ popisuje Michálek. „Potěšilo mě, že diváci byli snímkem velmi pozitivně zasaženi. Srozumitelnost je jednoznačná. V besedě po představení zvláště oceňovali ztvárnění lidských vztahů a jejich citovou hloubku,“ dodává režisér s tím, že místní knižní vydavatel již projevil zájem i o knihu Emila Hakla, která je předlohou k filmu.

Film má na festivalu celkem čtyři projekce, na všech jej doprovodí delegace, kterou kromě Vladimíra Michálka  tvoří ještě představitelka hlavní role Mariana Kroftová, scenárista Jiří Křižan a producent Jan Dobrovský. „Setkal jsem se i s ředitelem festivalu panem Leonem Cakoffem, který mi mimo jiné řekl, že mé filmy jsou pro něj největším překvapením a že byl poctěn, že je mohl zařadit do festivalu. Vůbec netušili, ze tak zajímavé filmy děláme. Poděkování patří především českému konzulovi panu Stanislavu Kazeckému, bez jeho práce by se to nepodařilo,“ dodal Michálek.

V závěru týdne se režisér přesouvá do Rio de Janeira, kde od 6. do 12. listopadu proběhne přehlídka jeho snímků. Kromě O rodičích a dětech a Ameriky se zde bude uvádět i moravský western Je třeba zabít Sekala,  hořká komedie Babí léto a adaptace knihy Jáchyma Topola Anděl Exit.