"Prodej byl velmi úspěšný," uvedla Lehrerová podle agentury AFP. Bez dalších podrobností podotkla, že v aukci uspěl spekulant.

Na obraze s rozměry 76 krát 66 centimetrů je smějící se Jackson v červeném saku z období, kdy vyšla jeho přelomová deska Thriller. Odhady před aukcí hovořily o tom, že se dílo z roku 1984 prodá za jeden milión až deset miliónů dolarů. Aukce, v níž bylo možné přihazovat po telefonu, na internetu anebo na místě v galerii, skončila ve středu ve 02:00 SELČ.

Dražba podruhé

Galerie již jednou obraz dražila. Původní aukce měla skončit 12. července. Zájem o obraz ale výrazně vzrostl po smrti slavného zpěváka. Galerie jej proto z aukce stáhla a 16. července zahájila novou aukci s vyvolávací cenou 800 000 dolarů (14,5 miliónu korun), ještě v květnu se přitom prodejní cena obrazu odhadovala mezi 250 000 až 350 000 dolary, uvedla agentura AFP.

Jackson byl jednou z nejúspěšnějších osobností populární hudby všech dob. Jeho desky se prodávaly po desítkách miliónů kusů. V posledních letech jeho popularita klesla, ale po jeho skonu zájem o nahrávky opět vzrostl. Smrt padesátiletého umělce zastihla na konci června v době, kdy se připravoval na nové turné.

Warhol, který měl kořeny na Slovensku, je v dnešní době jedním z nejžádanějších umělců na světovém trhu. Například předloni v květnu bylo jeho dílo Zelená havárie (Zelené hořící auto I) z roku 1963 v newyorské aukční síni Christie's vydraženo za 71,7 miliónu dolarů.