Toto rozhodnutí je návratem k tradicím ze 30. a 40. let. Ganis řekl, že akademie posuzovala filmy, které se o oscarovou nominaci na nejlepší film ucházely loni, a rozhodla, že je třeba, aby počet nominovaných byl vyšší.

"Loni jsme nominovali pět (filmů), ale těch skvělých bylo daleko více," uvedl. Mezi nejlépe hodnocené snímky při loňských nominacích patřilo páté pokračovaní batmanovské ságy Temný rytíř, nominován ale nebyl.

Podle Ganise se nově otevírá prostor pro dokumentární filmy, cizojazyčné snímky nebo dokonce komedie, které si v historii Oscarů zatím moc dobře nevedly. "Všichni tvrdí, že akademie nikdy nenominuje komedii," řekl Ganis. "Ale třeba to udělá," dodal.

V roce 1939, který patřil mezi léta největší slávy Hollywoodu, byly mezi desítkou nominovaných filmů takové perly světové kinematografie jako Jih proti severu, jenž nominaci proměnil, Čaroděj ze země Oz, Přepadení, Na Větrné hůrce, Milostný románek, Sbohem, pane Chips, Pan Smith přichází, O myších a lidech, Hořké vítězství a Ninočka.

Filmoví Oscaři se příští roku budou předávat 7. března.