Nedomovi v minulých dnech vyjádřilo podporu několik tisíc lidí. Téměř ke dvěma stům jich dnes přišlo na tiskovou konferenci ředitele podpořit. Byli mezi nimi galeristé i umělci, například Jiří David, František Skála, Josef Bolf či Viktor Pivovarov.

"Chtěl bych vám poděkovat za to, že díky vaší podpoře tady teď sedím. Došlo k určitému posunu, s panem budoucím ředitelem jsme jednali. Do konce roku mohu dokončit výstavní program, který jsem měl připravený. Co bude následovat, není zcela jasné. Připraven je výstavní program do roku 2012," řekl Nedoma. Sklidil velký potlesk těch, kdo ho přišli podpořit. Dodal, že pokud by v galerii zůstal, odešel by nejpozději v roce 2013.

Darjanin jednal s Nedomou již minulý týden. Jakmile se objevily informace o tom, že s ním v čele galerie po svém nástupu do funkce nepočítá, vyvolaly negativní ohlas v širokých odborných kruzích. Do jednání vstoupilo i ministerstvo kultury v osobě ředitele odboru umění Františka Zborníka, který se s oběma muži sešel v úterý.

Darjanin nechtěl vysvětlit, proč vůbec ještě před svým nástupem uvažoval o změně ve funkci ředitele galerie. "Je to za námi. Nerad bych to rozpitvával, nakonec jsme se dohodli," řekl. O tom, jak budou oba ředitelé spolupracovat, chce Darjanin informovat za tři měsíce. "Teď začneme debatu, jak to naplňovat. ... Život je velký kompromis a myslím, že jsem ho teď udělal hodně," uvedl.

Ekonomické rezervy


Darjanin pravděpodobně vidí ve výsledcích práce galerie ekonomické rezervy. V materiálu, který připravil pro novináře, píše, že galerie "jako by snížila důraz na marketing", ale "dle dostupných materiálů si vede dobře jak po stránce obsahové, tak určité ekonomické výtěžnosti". Nechtěl tato svá tvrzení ani na opakované žádosti novinářů nikterak upřesnit.

Původně říkal, že je ve funkci příliš dlouho (od roku 1994). Na Nedomovo místo údajně vybral kunsthistoričku Sylvu Petrovou, mimo jiné kurátorku expozice českého ateliérového skla na EXPO 2005 v Aiči, kde sám působil jako komisař české účasti.