Pobyt v koncentračních táborech nepřežilo 53 lidických žen, v polském deportačním táboře bylo v plynovém autě udušeno 82 lidických dětí. Obec pak lehla popelem. Tragické události si v Památníku Lidice připomenou návštěvníci tuto sobotu.

Navzdory tomu, že přímých pamětníků ubývá, návštěvníků sem jezdí stále víc. I letos se počítá s několika tisíci účastníků. „Zájem o Lidice neopadá, účast je stále silnější. Přijede prezident Václav Klaus, mnohé zahraniční delegace, zástupci okolních obcí, různé spolky a také přijíždí mnoho lidí neorganizovaně,“ řekl ředitel památníku Milouš Červencl, který je potěšen především tím, že do Lidic přijíždějí hodně mladí lidé.

Přijíždějí studenti i senioři

„Nejvíc zapomíná střední generace. U nás je naopak drtivá většina návštěvníků z řad studentů a mládeže. A děti sem potom přilákají rodiče a prarodiče. Máme i velmi pozoruhodnou odezvu. Jedna z učitelek, která sem zavítala se studenty, po návštěvě říkala, že sem přijela s puberťáky, ale zpátky odjížděla s dospělými lidmi,“ dodával Červencl.

Rozsáhlé prostory památníku mají skutečně obrovskou sílu. Nejeden návštěvník se tady rozpláče, zvláště u památníku dětským obětem. Ředitel památníku ale připomíná, že Lidice nejsou jen místem pro smutné vzpomínky na tragické válečné události, a proto i vzpomínkové akce nejsou jen pokládáním věnců a smutným řečněním.

Přehlídka dětských sborů "Světlo za Lidice"

„Dalším hostem bude například Lucie Bílá. Pro děti to bude určitě obrovský zážitek,“ předpokládá Červencl a připomíná další část programu Pietní vzpomínky k 67. výročí vyhlazení Lidic, kterou je 3. ročník Celostátní přehlídky dětských pěveckých sborů „Světlo za Lidice“.

„Snažíme se, aby lidé vnímali toto místo a události spíš podprahově. Stále se prezentuje jen minulost, ale zapomíná se na to, že to tady žije celý rok. Nyní tady máme největší mezinárodní výstavu dětských výtvarných prací,“ upozornil Červencl.

V lidické galerii svá díla na téma vesmír vystavují dějí z Malajsie či Thajska a také české děti. Kromě toho se stalo také tradicí, že se vpředvečer pietní vzpomínky koná komponovaný večer Světlo za...

„Tentokrát to bude za slovenskou obec Kaliště,“ doplnil ředitel Červencl. Program začíná 12. června v 15.30 otevřením výstavy v síni Pod Tribunou. V 17 hodin pak začíná kulturní program a v nabídce bude také třeba ochutnávka slovenských národních jídel.