A film naznačuje, jak moc jde i v příběhovém snímku potenciálu třetího rozměru využít. Kromě legrácek typu házení míčků do publika, dostává plátno hloubku i při běžných scénách. Najednou je pohyb postav směrem dopředu zcela nově působivý. Jen nesmíte sundat brýle. Na nový způsob „čtení“ plátna si ale časem zvyknete, zavřete obdivem otevřená ústa a začnete se ptát, na co se vlastně díváte. A zjistíte, že snímek Monstra vs. Vetřelci by poměrně dobře fungoval i bez ozvláštňující formy.

Film přináší s příjemným nadhledem a vtipem příběh útoku mimozemšťanů na naši modrou planetu. Nebojí se karikovat amerického prezidenta (vzhledem nejbližší Billu Clintonovi, chováním Georgi W. Bushovi), který si plete dva velké červené knoflíky, z nichž jedním se zničí život na Zemi a druhým objednává latté.

Vyhrává si s postavami, jedna se zamiluje do pudinku a z druhé se vyklube motýl. A vyzdvihuje výjimečnost oproti stádovitosti – konkrétně ona monstra, která nakonec svět samozřejmě zachrání, načež si tvůrci z tohoto klišé ještě na závěr vystřelí.

Navíc je sympatické, že se jednou nekončí svatbou, naopak se jí začíná. Susan si má brát televizního moderátora. Sňatek ale přeruší vlna slizu, která znenadání spadne z oblohy a udělá z nevěsty obryni, kterou armáda nejdříve spolu s podobnými anomáliemi izoluje od světa, aby je zase osvobodila, když je jí nejhůř.

Je zde i pár hlušších míst, animace kvalitou nedosahuje pixarovské preciznosti. Původní znění (Reese Witherspoonová, Hugh Laurie nebo Kiefer Sutherland) je o něco lepší než český dabing. Snímek Monstra vs. Vetřelci není obsahově výjimečný, natož přelomový, jen u něj platí, že pokud vás nepohltí kouzla 3D technologie, bude se i tak na co koukat.

Monstra vs. Vetřelci
USA 2009, 94 min.
Režie: Rob Letterman, Conrad Vernon, v českém znění: Hana Ševčíková, Michal Holán, Filip Švarc