Gustave Flaubert: Salambo

    
Děj jednoho z nejslavnějších historických válečných románů se odehrává ve 2. století př. n. l. v Kartágu, poraženém v punské válce. Autor barvitě líčí vzpouru žoldnéřů najatých proti Římu, kterým Kartágo odmítlo zaplatit žold. Smír má nastolit hostina v zahradách kartaginského vojevůdce Hamilkara, při níž Hamilkarova dcera Salambo okouzlí barbara Mathona, pozdějšího vůdce vzbouřených žoldnéřů.

Romantický příběh Mathonovy lásky se odvíjí na pozadí bitev a velkolepých obléhání, jejichž znamenitý popis a plastická kresba taktických pohybů vojsk řadí toto dílo k nejlepším románům líčícím vojenská tažení.

Naše vojsko, překlad Jiří Konůpek, 272 str., váz., 290 Kč

Árni Thórarinsson: Čas čarodějnice    


Thórarinssonův investigativní hrdina, osamělý novinář Einar, pátrá po pozadí řady záhadných úmrtí v severoislandském Akureyri. Bojuje ovšem nejen se zločinem, ale i s palčivou touhou se napít.

Kromě kriminální zápletky přináší tato kniha také ironickou reflexi současné islandské společnosti. Mimo jiné se dotýká otázky (ne)závislosti médií, rasismu a vylidňování venkova. Thórarinsson zde vystihuje zmatenost doby, ve které člověk dovoluje těžkému průmyslu ničit panenskou krajinu, aby vzápětí stavěl umělé přírodní ráje.

Argo, překlad Marta Bartošková, 312 str., váz., 298 Kč

Štěpán Kopřiva: Asfalt    


Filmový a komiksový scenárista Štěpán Kopřiva, autor vyprodaného románu Zabíjení, přichází s další knihou: Asfalt.

Žoldáci neumírají. Odcházejí do pekla, kde se spojují. Že je toto známé rčení pravdivé, se členové Kuffenbachova komanda přesvědčí po jedné nepříliš povedené akci. Jenže peklo není žádná pohádková idylka - ale temná industriální dimenze, kde jsou mrtví degradováni na mazlavou hmotu, na pouhý materiál. Svět, kde je lidská rasa jenom něco jako asfalt. Problém je v tom, že Kuffenbachovi vojáci se s touto rolí odmítnou smířit....

Crew, 640 str., brož., 278 Kč

Rodriguez Spain: Che: Životopisný komiks


Autor nezvyklou a zábavnou formou přibližuje osobu a život slavného revolucionáře Ernesta „Che" Guevary.

Sleduje jeho život od mládí prožitého za vlády prezidenta Peróna v Argentině, cesty po Jižní Americe, kde poznal chudobu a potíže tohoto kontinentu, jeho působení na Kubě, kde bojoval po boku Fidela Castra v jedné z nejvyšších vojenských funkcí a později se spolu s ním podílel na vládě v zemi, i jeho účast na bojích v Africe a posléze v Bolívii, kde padl do zajetí a zemřel.

Jota, překlad Naďa Funioková, 112 str., brož., 278 Kč

Marie Poledňáková: Líbáš jako Bůh    


Knižní verzi napsala oblíbená česká režisérka Marie Poledňáková podle scénáře své poslední filmové komedie Líbáš jako bůh.

Helena Altmanová je sympatická profesorka francouzštiny a literatury na gymnáziu. V práci se jí daří, ale osobní život komplikuje rozvětvená rodina, se kterou sdílí jak byt tak i starosti. A přesto se jednoho dne Helena za dramatických okolností seznámí s lékařem záchranné služby Františkem. A úplně normálně a naplno se zamiluje. Začíná bouřlivý příběh plný vášně, rozchodů a návratů, v němž zamilované dvojici komplikují vztah jak partneři, tak další členové rodiny.

Euromedia Group - Knižní klub, 288 str., váz., 229 Kč