Policista na snímku prochází se zbraní v ruce dům v Clevelandu, jehož bývalí obyvatelé nezvládli platit hypotéku. Jeho úkolem bylo zjistit, zda se skutečně vystěhovali a zda v domě nejsou zbraně.

Fotka byla součástí reportáže uveřejněné v časopise Time a ta získala jako celek druhé místo v kategorii Daily Life.

Podle předsedkyně poroty MaryAnne Golonové je síla obrazu v jeho protikladech. "Vypadá to jako klasická fotografie z válečného konfliktu, ale přitom jde jednoduše o vystěhování v důsledku vypovězení hypotéky," říká Golonová, která se domnívá, že "válka teď vstupuje do domů, protože lidé už nemohou splácet hypotéky".  

První místo v kategorii Příroda získal Carlos F. Gutierrez z Chile. foto: ČTK/AP/Carlos F. Gutierrez

Také porotce Akinbode Akinbiyi říká, že jde o velmi dvojznačný obraz. "Musíte do něj vstoupit, abyste zjistili, co to je. Lidé po celém světě si budou říkat: tohle se stává nám všem." 

Výstava World Press Photo bude k vidění v pražském Karolinu od 18. září do 11. října.

Soutěže se účastnili fotografové 124 národností. Silně jsou tradičně zastoupeni Evropané, stoupá ale podíl asijských účastníků, nejvíce jich pochází z Indie a Číny. Porota letos rozdělila šedesáttři cen fotografům z dvacetisedmi zemí v deseti kategoriích. Česko však mezi nimi zastoupeno není.

Chiba Yasuyoshi z Japonska získal první místo v kategorii Lidé ve zprávách za fotku kmenového konfliktu v Keni.

V porotě zasedli kromě Američanky MaryAnne Golonové zástupci Nigérie, Francie, Německa, Kanady, Dánska, Švédska, Argentiny, Itálie a Jižní Koreje. Vítěz Anthony Suau si cenu slavnostně převezme 2. května v Amsterdamu. Náleží k ní finanční odměna ve výši 10 000 eur a fotoaparát Canon EOS 5D Mark II.