Součástí mystifikace byl i údajný omluvný dopis od Černého poslaný z Floridy, kde „pobývá u přítele Járy“. Pravdivé jádro hry s diváky ČT 24 tkví v tom, že plastika na zdi je skutečně od Davida Černého, který ji divadlu věnoval k 50. výročí založení loni v prosinci.

Divadlu bylo líto, že nevzbudila takový ohlas jako Černého Entropa v Bruselu, a tak si vymyslelo názorovou krizi rozdělující soubor a ohrožující uměleckou práci souboru i post ředitelky divadla.

„Nenapadlo mě, že by to diváci mohli vzít vážně. Bylo absolutně jasné, že jde o legraci. Ale pokud někdo reportáž začal sledovat třeba až od poloviny, je možné, že si nebyl jistý a raději k nám zavolal a ujistil se, jak to opravdu je,“ řekla Právu ředitelka DNZ Doubravka Svobodová.

A splnila mystifikace účel? „Asi ano. Ne že by si té naší plastiky nikdo předtím nevšiml, ale od soboty se pod ní shromažďovali lidé, ukazovali si na ni a komentovali ji. Teď už to opadá.“ O tom, že by mystifikaci dotáhlo divadlo do konce a plastiku po vzoru Bruselu zakrylo černou látkou, ale ředitelka neuvažuje. „Upřímně řečeno, nemáme na to ani moc času, spíš se věnujeme divadlu. Ale svůj účel to splnilo,“ komentovala Svobodová.