„Chtěl jsem se seriózně zabývat ukradenou generací a vyprávět ten případ poutavě,“ řekl Luhrmann novinářům v Londýně. „Má to být zábavný film – kombinace komedie, romance a akčního dramatu.“

Natočil snímek, který stál odhadem skoro 130 miliónů dolarů. Do hlavních rolí obsadil australské herce Nicole Kidmanovou a Hugha Jackmana. Kidmanová hraje anglickou aristokratku, která v předvečer druhé světové války přijíždí do Austrálie a cestou na svůj ranč se seznámí s Droverem (Jackmanem), se kterým pak žene přes kus kontinentu stádo krav do přístavu v Darwinu.

O ukradené generaci se dlouho nemluvilo

Vedle nevyhnutelné romance se také sblíží s jedenáctiletým Nullahem, který žije na ranči a je napůl běloch a napůl původní obyvatel kontinentu, Austrálec. Patří k „ukradené generaci“ dětí, které australské úřady odebíraly domorodým matkám a dávaly do ústavů na převýchovu.

„I když se s tím přestalo už v 70. letech, dlouho se o tom v Austrálii nemluvilo,“ řekl Jackman. „Já jsem o ukradené generaci na střední škole neslyšel. Dodnes mnoho Australanů nerozumí tomu, co se přesně dělo.“

Nicole Kidmanová :. Nicole Kidmanová   Foto: Bontonfilm

Film Austrálie trvá skoro tři hodiny. Snímek, v němž se střídají působivé okamžiky i klišé, vyvolal smíšené reakce kritiky. U diváků si vede zatím spíš dobře, ve Spojených státech se drží na čtvrté příčce žebříčku návštěvnosti a utržil tam přes 30 miliónů dolarů. U nás bude mít film premiéru 25. prosince.