"Je to emotivní komorní příběh, ve kterém se rodiče pokoušejí vyrovnat se ztrátou syna, který zahynul během studijního výměnného pobytu v Kanadě. Zároveň hledají cestu k mladíkovi, který jim o oné tragické události přijel říci pravdu," řekl Zelenka. Podle Cielové vznikla základní zápletka podle skutečné události, jíž se inspirovala. V roli syna se objeví studenti konzervatoře Filip Cíl a Jakub Grafnetr, přítelkyni si zahrála Tereza Voříšková.

Dagmar Havlová ztvárnila letos jednu z hlavních rolí v Ševčíkově thrilleru Normal, který se v kinech objeví v lednu. Hraje v Čechovově Višňovém sadu v pražském Divadle na Vinohradech a vedle Petra Kostky v Horovitzově hře Chvíle pravdy, nyní v produkci pražského Studia Dva.

"Vrátit se po letech ke své profesi bylo docela těžké. Ale scénář byl krásný. Potřebuji hodně soustředění a klid, což mě bylo dopřáno. A navíc - potkávala jsem mezi členy štábu staré známé, a to bylo příjemné," řekla Havlová.

Viktor Preiss ztvárňuje v poslední době role otců často - naposled například v Drhově filmu Anglické jahody. Kdyby si prý však měl vybrat mezi dramatem a komedií, volil by to druhé, prozradil trojnásobný dědeček. "Komedie miluji; se Zelenkou a Dášou jsme jich udělali dost a vyřádili jsme se v divadle i v televizi," řekl Preiss. Tento televizní příběh je však opačné povahy, při natáčení si ho prý pouštěl dost k tělu.

"Mě to dost sebralo a unavilo, protože jsme se do toho museli nějakým způsobem projektovat. Jestli se to ve výsledku projevilo, je to dobré," dodal.

Zelenka dělá pohádky i dramata

Zdeněk Zelenka vystudoval pražskou FAMU v letech 1976 až 1981. Byl zaměstnancem Barrandova a od roku 1990 je na volné noze. V roce 1985 debutoval trikově náročným koprodukčním filmem Čarovné dědictví, který se ve své době stal nejprodávanějším titulem do zahraničí. Pro Českou televizi natočil téměř pět desítek celovečerních filmů - k většině napsal i scénář. V distribuci se objevilo sedm jeho snímků. Natáčí i dokumenty.

Nyní píše Zelenka scénář celovečerního filmu pro kina, který volně vychází z Čapkovy hry Věc Makropulos. Pro rok 2009 chystá v České televizi natáčení pěti celovečerních kriminálních komedií s Jiřinou Bohdalovou v hlavní roli nazvaný Ach, ty vraždy!

"Někdo si může myslet, že jsem si k filmu Kanadská noc jen odskočil od komedií a pohádek, ale většinou jsem točil dramata. I když rozdíl mezi žánry nedělám - vždy jde o kvalitu látky," uvedl Zelenka s tím, že po dlouhé době to pro něj byl "procítěný film" vyžadující dostat do něj emoce.