Michal Horáček: Ohrožený druh


S dalším ojedinělým projektem přichází Michal Horáček, který se na novince Ohrožený druh rozhodl vzdát poctu ženskému hlasu. Napsal pásmo ženských příběhů tak, jak je vytváří běh lidského života. V některých případech otextoval již existující melodie (Paola Conteho a Tanity Tikaram), ale většinou předložil vybraným českým a slovenským skladatelům hotové texty. Na konečné podobě alba se tak sešla pestrá společnost: Petr Hapka, Jarda Traband Svoboda, Milan Vyskočko, Hana Robinson, Ivan Hlas a Čechomor.

Při výběru zpěvaček dal přednost méně známým jménům, na albu tak zazpívají například Natálie Kocábová, Sidi Tobias, Lenka Nová nebo Tereza Nekudová. Prvním singlem byla zvolena skladba Paola Conteho v podání Lenky Nové a Nadi Válové - Jak ten chlap se na mě dívá.

Sony/BMG

 

 

Enya: And Winter Came 


Že se blíží zima připomíná Enya svým novým albem And Winter Came, které bylo původně plánováno jako vánoční album, a i když se z něj nakonec většina vánočních songů vytratila, rozhodně neztrácí nic ze své mystické a tajemné atmosféry.

Enya na albu pracovala celé dva roky se svým nerozlučným týmem, s producentem a aranžerem Nicky Ryanem a textařkou Romou Rayenovu. Prvním singlem z desky je Trains And Winter Rains.

Warner Music

 

 

Ewa Farna: Blíž ke hvězdám


Patnáctiletá teenagerská hvězda Ewa Farna, která i přes svůj mladý věk patří k nejžádanějším interpretům u nás, vydává své první živé DVD spolu s CD Blíž ke hvězdám.

Vzniklo na jejím letošním úspěšném jarním turné. Je koncipováno jako koncertní film s mnoha záběry ze zákulisní kuchyně, nechybí ani všechny Ewiny klipy. Vydání DVD provází nový singl a videoklip Boží mlejny melou.

Universal Music

 

 

Seal: Soul


Nové album Seala vychází rok po vydání jeho posledního studiového opusu System. Zatímco System se nesl v elektronickém duchu, novinka s příznačným názvem Soul bude poctou niterné hudbě, pro kterou je Sealův hlas jako stvořený. Producentem alba je věhlasný David Foster (Michael Bublé, Peter Cincotti, Celine Dion atd.), který společně se Sealem vybíral z bohatého repertoáru klasických soulových evergreenů.

Recenze s audio ukázkami zde

Warner Music

 

 

Iva Bittová a Ida Kelarová


Benefiční koncert sester Ivy Bittové a Idy Kelarové se uskutečnil 5. ledna 2008 ve velkém sále pražské Lucerny. Sestry Ida a Iva se vůbec poprvé sešly na společném koncertě, kde zpívaly výhradně klasické jazzové standardy jako jsou Georgia on My Mind, Gloomy Sunday, My Funny Valentine a další.

Na pódiu vystoupilo na dvacet účinkujících, vesměs předních českých a slovenských jazzmanů. Jako host se představil také jeden z nejlepších kontrabasistů na světě, český rodák George Mraz z New Yorku. Koncert byl připomínkou zlatých časů Lucerny, noblesně laděný do stylu retro.

Indies

 

 

Hurvínek má smůlu


Sedm dialogů napsala Helena Štáchová pro dřevěné hrdiny Divadla S+H a spolu s Martinem Kláskem (Spejbl, Hurvínek) a Miroslavem Polákem (Žeryk) je také natočila. Tímto titulem se vrátila k tradici, kterou zavedl Miloš Kirschner v návaznosti na Josefa Skupu, totiž k dialogům, které byly pro loutky a jejich interprety v počátcích divadla typické.

Titul vypovídá o tom, že Helena Štáchová má dobře naposlouchané hovory současných návštěvníků divadla a tak Hurvínek s Máničkou drží s dnešní mladou generací krok a nikterak nestárnou.

Supraphon

 

 

Tereza Kerndlová: Retro


K největším trendům současnosti, ať mluvíme o módě, designu či hudbě, patří retro. Na této vlně se rozhodla svést i Tereza Kerndlová, která vydává desku s všeříkajícím názvem Retro. Tereza si vybrala písně z let padesátých až osmdesátých. Na nahrávání se podíleli muzikanti jako Petr Malásek, Pavel Zbořil či Felix Slováček.

Produkci stejně jako v případě předchozí desky, kterou nahrála Tereza se svým otcem Láďou Kerndlem, obstaral  Jan Gajdoš. První singl se jmenuje Anděl.

Universal Music