Podle oficiálního prohlášení “zemřel nečekaně po statečném a neveřejném boji s rakovinou”.

“Těm, na jejichž životy zapůsobil, bude velice chybět. Zanechal nám ale největší dar v podobě hladu po znalostech, touze po pochopení a schopnosti užívat rozum k tomu, abychom náš svět zlepšíli,” stojí v prohlášení.

Crichton je známý hlavně jako tvrůrce sci-fi románu Jurský park, podle kterého byl natočen veleúspěšný film. Upozornil na sebe ale už ve 27 letech románem Kmen Andromeda, který byl také zfilmován. Úspěšný byl i jeho seriál Pohotovost, za který získal cenu Emmy.

Crichton se nezastavil u autorství filmových předloh a etabloval se také jako režisér a producent. Úspěch měla například adaptace jeho vlastního románu Velká vlaková loupež (knižně v roce 1975, film 1979) se Seanem Connerym v hlavní roli.

Crichtona však celý život fascinoval žánr sci-fi, i ve svých dalších dílech se zaměřoval na téma zneužití techniky, které může ohrozit lidstvo.

“Svými knihami představoval Michael Crichton inspiraci pro studenty každého věku, výzvu pro vědce v mnoha oborech. Objasňoval v nich záhady světa způsobem, kterému jsme všichni rozuměli,” uvedli jeho blízcí v prohlášení.