Venkovského učitele budou moci v USA vidět v roce 2009. Zástupce společnosti Adley Gartenstein uvedl: „Režisér Bohdan Sláma znovu prokázal, že umí pokaždé k hercům přístupovat odlišným způsobem a dostat z nich přesvědčivé herecké výkony, zatímco odvypráví všem srozumitelnýuniverzální příběh. Věřím, že reakce publika v USA budou velmi pozitivní.“

"Venkovský učitel vznikl v koprodukci společností Negativ, České televize, německé Pallas Film a francouzské Why Not Productions. V Čechách jej vidělo od premiéry v březnu letošního roku 190 000 diváků," dodává PR manažerka Martina Reková.

Učitele vidělo Toronto i Benátky

Českou kritikou oceňovaný film vypráví o pražském učiteli, který utíká na vesnici ve snaze vyrovnat se se svou homosexualitou. Seznámí se s osamělou tvrdě pracující statkářkou a jejím synem a v kritickém okamžiku selže, když se do nedospělého syna zamiluje. Matka, která o učitelově orientaci neví, se naopak zamiluje do něj a jejich vztahy se tak tragicky propletou.

Film byl uveden i na nejslavnějších světových festivalech v Torontu a v Benátkách, kde běžel v rámci doprovodné sekce Venice Days.

„Film Venkovský učitel vznikl ve spolupráci se zahraničními partnery a jsem vděčný, že jsme jim jejich důvěrů mohli vrátit například v podobě účasti na tak významném festivalu jako jsou zrovna Benátky nebo Toronto,“ řekl Bohdan Sláma. „Zdá se, že neopětovaná láska – ústřední téma našeho filmu – bolí ve všech nadmořských výškách, zeměpisných šířkách i délkách, všude bolí stejně,“ dodává Sláma.