Ministr řízením knihovny pověřil dosavadního ředitele Památníku národního písemnictví Pavla Hazuku," uvedl mluvčí resortu Jan Cieslar.

Věřím, že nový generální ředitel učiní takové kroky, které konečně povedou k výstavbě nové budovy pro Národní knihovnu,“ řekl Jehlička.

V prohlášení vydaném k Ježkovu odvolání konstatoval, že se sám na novou budovu těšil, projekt ale ustrnul a nyní je jisté, že se stavět nezačne. "Je také stále více zřejmé, že architektonická soutěž byla vypsána v rozporu s právem," uvedl Jehlička s narážkou na výrok Evropské komise.

Vlastimil Ježek s vizualizací tzv. blobu:. Vlastimil Ježek s vizualizací tzv. blobufoto: Právo/Milan Malíček

Ministr už svého podřízeného za jeho postup na konci srpna pokáral. Už tehdy se spekulovalo, že je Ježkovo odvolání na spadnutí.

S odvoláním ještě v úterý večer vyjádřila nesouhlas poslankyně strany Michaela Šojdrová. Podle ní by měl Jehlička důvody vysvětlit.

Ježek je kandidátem KDU-ČSL do Senátu v nadcházejících volbách, ministr je z téže strany.

Antimonopolní úřady i žaloby

Na soutěž si stěžovali někteří konkurenti projektu Jana Kaplického. Antimonopolní úřad v dubnu konstatoval, že soutěž proběhla řádně. Evropská komise s tím ale nesouhlasila a o několik měsíců později konstatovala, že byla v rozporu se zákonem o zadávání veřejných zakázek. Mezinárodní Unie architektů zase uvedla, že soutěž byla v pořádku.

Někteří architekti, a to dokonce i ti, kteří se soutěže neúčastnili, podali trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli neregulérnosti soutěže a výběru Kaplického ateliéru Future Systems.

:. Vizualizace Kaplického blobu na Letné

Chronologie událostí kolem nové budovy Národní knihovny:
19. ledna 2005 - Ředitel NK Ježek představil projekt na výstavbu nové budovy NK na Letné.
30. března 2006 - Zastupitelstvo Prahy předběžně souhlasilo, že knihovně prodá potřebné pozemky.
2. března 2007 - Vyhlášeny výsledky soutěže mezinárodní soutěž na novou budovu. Zvítězil projekt architekta Jana Kaplického a studia Future Systems.
8. března 2007 - Česká komora architektů (ČKA) vydala prohlášení, podle něhož vítěz porušil podmínky soutěže tím, že umístil konzervační fond pod zem.
3. května 2007 - Proti výstavbě NK podle návrhu Jana Kaplického se vyslovil prezident Václav Klaus.
23. srpna 2007 - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) oznámil, že se nebude zabývat soutěží na budovu NK, protože mu to nepřísluší. Stejně ÚOHS rozhodl v říjnu po opětovném podání.
11. října 2007 - Klub pražských zastupitelů ODS odmítl stavbu blobu na Letné i prodej pozemků. Primátor Pavel Bém (ODS) označil umístění budovy za nešťastné.
17. října 2007 - Ministr kultury Václav Jehlička (KDU-ČSL) řekl, že jeho úřad pro letošní rok nepočítá s penězi na stavbu.
6. února 2008 - Ježek oznámil, že NK má k dispozici vyjádření UIA, která akceptuje výsledky soutěže.
25. února 2008 - ÚOHS se na základě podnětu od MK začal opět zabývat soutěží. Tentokrát ministerstvo požádalo o stanovisko, zda lze na základě soutěže zadat veřejnou zakázku.
22. dubna 2008 - Šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina v rozhovoru pro deník Právo mimo jiné řekl, že knihovna v současné podobě na Letné podle něj nikdy nebude.
4. května 2008 - Na budovu NK podle návrhu Kaplického nejsou podle ministra Jehličky peníze. V rozpočtu je na knihovnu vyčleněno 1,9 miliardy korun a Kaplického projekt by stál kolem čtyř miliard.
23. července 2008 - Ministr Jehlička uvedl, že nová budova NK podle návrhu architekta Jana Kaplického na pražské Letné nevyroste. Chce se soustředit na revitalizaci Klementina.

26. srpna 2008 - Jehlička Ježka kvůli jeho postupu v případu výstavby blobu napomenul.

8. září 2008 - Ježek oznámil, že má v Praze pro blob nové pozemky, ale odmítl říci, kde.
9. září 2008 - Ministr kultury Jehlička Ježka odvolal z funkce.