Ministerstvo oficiálně odvolání Ježka nepotvrdilo, Jehlička údajně čeká na výsledky právního rozboru průběhu soutěže na novou budovu knihovny. Právě ta by měla být důvodem Ježkova odvolání.

"Mě by zajímalo, kdo tu informaci vypustil. Ministr mě může odvolat, to je jednoduché. Mě zaujala formulace, že se čeká jen na výsledek právní analýzy. Zajímalo by mě, kdo je informátorem a vyvolává to ve mně nedůvěru. To, že vztahy mezi mnou a ministrem nejsou růžové, vědí všichni už týdny,“ sdělil Novinkám Ježek.

Ježek v minulých dnech kritizoval vývoj okolo soutěže na novou knihovnu. Podel něj by mohl stát zaplatit přes miliardu korun, bude-li zrušena soutěž na novou budovu Národní knihovny. Tvrdí to v dopise ministru kultury Václavu Jehličkovi (KDU-ČSL) generální ředitel NK Vlastimil Ježek. Odmítl soutěž zrušit.

Ježek na možné náklady upozornil Jehličku v pondělí. Reagoval tak na jeho písemné výtky k soutěži na novou budovy NK, kterou vyhrál se svým blobem architekt Jan Kaplický.

K jejímu zrušení vyzval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) s tím, že neproběhla podle zákona. Odvolal se na stanovisko Evropské komise. Ježek tento výklad odmítá.

Sporem kolem knihovny se zabýval antimonopolní úřad několikrát. Dříve ale stížnosti na nezákonnost soutěže zamítl s tím, že architektonická soutěž o návrh se nemusí řídit zákonem o veřejných zakázkách.

Příprava stavby včetně mezinárodní architektonické soutěže už stála 30 miliónů korun, další skoro čtyři milióny by Kaplickému náležely v případě, že se do 2. března 2009 nepodepíše smlouva o realizaci jeho projektu. O jeho stavbu už projevil zájem skotský Edinburgh a některá česká města, možnost stavby budovy někde jinde ale architekt odmítá. Nová budova knihovny měla vzniknout kvůli nedostatku prostor pro uložení knih, který v Klementinu a hostivařském depozitáři podle vedení NK nastane po roce 2010.

Problém se táhne už rok a půl

Celá kauza vznikla už v březnu 2007, kdy proběhla mezinárodní architektonická soutěž. 2. března 2007 Ježek na tiskové konferenci v Klementinu slavnostně vyhlásil vítěze: ateliér Future Systems z Velké Británie architekta českého původu Jana Kaplického, který se během následujícího měsíce stal jedním z nejznámějších lidí v ČR.

O projektech rozhodla mezinárodní porota pod vedením architektky Evy Jiřičné, jejímiž členy byly architektka Zaha Hadid, urbanistická expertka UNESCO Irene Wiese-von Ofen, architekti José Grinberg, Petr F. Bílek, John Eisler a environmentální expert Tony Mc Laughlin.

Vzápětí začali jiní architekti napadat porotu pro zaujatost. Navíc přišli s tím, že Kaplický vůbec nedodržel podmínky soutěže (umístění knih v podzemí), takže je soutěž neplatná. Proti knihovně na Letné bojoval také prezident Václav Klaus.