Johnny Winter se narodil v roce 1944 v Texasu. Je bratrem Edgara Wintera, dalšího fantastického muzikanta, kterého ovšem nelze považovat za klasického bluesmana. V 70. letech se Edgar proslavil originální a neodolatelně živelnou kombinací gospelu, soulu a hardrockových riffů. Johnny a Edgar spolu ale údajně hrávali už odmala, a také v dospělosti se k rodinné spolupráci vraceli.

Talentované sourozence si na pódiu nemůžete s nikým splést už proto, jak vypadají. Oba jsou totiž velmi hubení albíni a zejména Johnny připomíná vyžilého dealera heroinu.

První singl měl Johnny Winter už v roce 1959 a 60. léta strávil hraním po klubech a festivalech. Zavítal i na ten nejslavnější - Woodstock, v té době už vydal debutové album nazvané Johnny Winter. Na následujícím (Second Winter) se podílel i Edgar.

V 70. letech už nehrál jen blues, ale i klasický rock. Vystupoval se skupinou And a a poté spolupracoval s kultovní postavou černého blues Muddy Watersem. Výborné desky vydává i v 80. letech, např. album Third Degree získalo cenu Grammy.

V Praze vystoupil Johnny Winter poprvé v roce 2002. Jeho zatím poslední sólovou deskou je čtyři roky starý titul I'm A Bluesman, jenž si vysloužil nominaci na Grammy.