Ministr kultury Václav Jehlička hodlá najít "důstojné řešení" situace a vrátit hřbitov co nejrychleji do původního stavu, řekl mluvčí ministerstva Jan Cieslar.

"Jedná se o společensky závažný čin, který pošlapává památku všech obětí druhé světové války, a to bez ohledu na to, zdali byl spáchán na základě zvrácené ideologie či z důvodů čistě zištných," uvedl Jehlička. Věří, že se policii podaří co nejdříve dopadnout pachatele.

Ředitel Památníku Terezín Jan Munk řekl, že nabídek pomoci již dostal několik. "Dostali jsme je i ze soukromých zdrojů," uvedl. Věří proto, že se památníku ještě letos podaří dát dohromady jeden milion korun a hroby opravit. 

:. Památník Terezín: Poškozeno 327 náhrobků.

Bronz nahradí odlitky z pryskyřice
Vedení památníku se rozhodlo, že odcizené bronzové desky nahradí odlitky z pryskyřice. Postupně počítá i s nahrazením ostatních nápisů, což může stát až několik miliónů korun.

Pomníky se však nestihnou opravit do 18. května, kdy se na hřbitově uskuteční tradiční Terezínská tryzna k uctění obětí nacistické perzekuce. Ministr Jehlička bude na středečním zasedání vlády o situaci v Terezíně informovat své kolegy.

Policisté po pachateli krádeže zatím bezvýsledně pátrají. V případě dopadení zloději, který podle vedení památníku způsobil škodu bezmála jeden milión korun, hrozí trest až osm let vězení.