"Počítáme hned se třemi premiérovými večery za sebou; jinak bychom v našem malém prostoru nemohli uspokojit zájem hostů," řekl ředitel divadla Ondřej Hrab. Je rád, že se podařilo dát dohromady unikátní inscenační tým, odpovídající nárokům tohoto zajímavého textu. Označil ho za jeden z nejlepších, které "u nás i kolem nás" vznikly. Jeho slova dokládala desítka nedočkavců, kteří na otevření pokladny čekali už od rána a vstupenky si koupili vzápětí po zahájení předprodeje.

"Je to jedinečná příležitost vidět hru od tak výjimečného člověka, jakým je Václav Havel. Navíc v tak výborném obsazení a v netypickém prostoru. Chtěl jsem mít hezké lístky, abych si představení užil. Koupím vstupenky i pro své rodiče, jsou z generace, která Havla miluje. Určitě se jim to bude líbit," řekl mladý muž s laptopem na kolenou. Pracuje doma a vzhledem ke svému zaměstnání v jedné z agentur jméno neprozradil.

Havlová, Tříska, Chramostová...

Hlavní role v Radokově inscenaci ztvární Jan Tříska a exprezidentova manželka Dagmar Havlová. V dalších se objeví například čerstvá držitelka ceny kolegia Thálie Vlasta Chramostová, Ivan Řezáč, Marek Daniel, Zuzana Stivínová, Bořivoj Navrátil a Petra Lustigová.

Třísku tak čekají v Praze hned tři velké herecké úkoly najednou. Populární herec, žijící tři desítky let ve Spojených státech, v Česku loni strávil přes půl roku. Exceloval jako otrok Kaliban v inscenaci Bouře Letních shakespearovských slavností a v Divadle na Jezerce byl jedním z aktérů komedie francouzské dramatičky Yasminy Rezy Kumšt. Letos si obě představení zopakuje, postava odcházejícího kancléře Viléma Riegera v Havlově textu bude rolí navíc.

Odcházení se obejde bez dotace

Divadlo Archa bylo jednou ze scén metropole, která netrpělivě očekávala opožděné rozhodnutí pražských zastupitelů týkající se finančních dotací. Nakonec získala částku, která je oproti loňsku o 30 procent nižší.

"Inscenaci Havlova Odcházení však financujeme nezávisle na ní, tedy bez jakékoliv podpory z veřejných prostředků. Už v prosinci jsme založili výbor v čele s Besselem Kokem, který se financováním tohoto specifického a náročného projektu zabýval. V této chvíli jsme si jisti, že projekt můžeme dotáhnout do premiéry," řekl Hrab. Potřebnou částku však nespecifikoval.

"Tajná není, ale divadlo je tvůrčí proces, který se neustále vyvíjí. Nevíme, co bude jak nákladné, avšak v závěrečné fázi se to veřejnost určitě dozví," dodal. To, co se děje kolem pražských grantů na kulturu, by podle něj stálo za rozbor politologický, ekonomický a kulturologický. "Už to, že jsme se tři měsíce po začátku roku 2008 dozvěděli, že můžeme počítat jen se 70 procenty peněz, které jsme měli v roce minulém, a neměli jsme šanci jakkoliv se na to připravit, není správné," zdůraznil Hrab.

Vstupenky na Havlovo Odcházejí se v Arše prodávají po 490, 590, a 690 korunách, pro studenty divadelní vědy a Divadelní fakulty budou místa k státí po 220 korunách. První čtyři reprízy odehraje Archa ještě v květnu, pět představení se uskuteční začátkem června, další budou na podzim.

O novou Havlovu hru loni usilovaly Národní divadlo v Praze a Divadlo na Vinohradech. Jejich vedení se však s autorem a jeho agenturou nedohodla na podmínkách. Koncem listopadu bude mít Odcházení premiéru i na Slovensku, a to ve Slovenském národním divadle v Bratislavě. Knižní vydání hry Odcházení vyšlo loni v listopadu.