Venkovský učitel

Režisér Bohdan Sláma zachycuje ve svém novém filmu osudy tří hlavních hrdinů - Učitele, Marie a Chlapce - jejichž náhodné setkání rozpoutá velký příběh lásky, přátelství a odpuštění. Každá z postav si s sebou nese tajemství, každá touží po lidské blízkosti.

Učitel opouští gymnázium a rodiče v hlavním městě a přichází učit na venkovskou školu. Postupně získává důvěru místních lidí. Jednou z nich je svérázná statkářka Marie a Chlapec, její sedmnáctiletý syn. Marie žije po rozpadu svého manželství smířena s osamělým životem, a proto ji samotnou překvapí, když se zamiluje do Učitele. Na návštěvu za Učitelem přijíždí Přítel, který však záhy zdánlivě poklidné místo opouští a zanechává za sebou spáleniště…

Venkovský učitel, Česká republika / Francie / Německo 2008, 117 min., české znění, režie: Bohdan Sláma, hrají: Pavel Liška, Zuzana Bydžovská, Ladislav Šedivý, Marek Daniel, Tereza Voříšková, Zuzana Kronerová, Miroslav Krobot..

 

 

Kronika rodu Spiderwicků

Kronika rodu Spiderwicků je adaptací populární stejnojmenné knižní série, ve které ožívá fantastický svět obývaný ještě fantastičtějšími bytostmi.

Dům prastrýce Spiderwicka, do kterého se sourozenci Jared, Simon a Mallory právě přistěhovali, vypadal už na první pohled velmi záhadně. Když nejzvídavější z dětí, Jared, najde v jednom z pokojů knížku, na které je ručně psaná poznámka "Ať se ji nikdo nikdy neopovažuje číst", pochopitelně ji okamžitě otevře.

Autor - jeho strýc Arthur Spiderwick - v ní popisuje magické bytosti, které žijí kolem jeho lehce strašidelného sídla. Kniha ale není pouhým průvodcem po alternativním světě a jeho obyvatelích, ale zároveň v sobě skrývá zdroj moci nad ním.

The Spiderwick Chronicles, USA 2008, 95 min., český dabing, režie: Mark Waters, hrají: Freddie Highmore, Sarah Bolgerová, Nick Nolte, David Strathairn…

 

 

Reservation Road

 

Scénárista a režisér Terry George se snažil najít námět, který by mohl následovat jeho oceňovaný film Hotel Rwanda. Tím se ukázal román Reservation Road Johna Burnhama Schwarze, který se zabývá motivy odplaty, nenávisti a strachu a k čemu všemu člověka vedou.

Reservation Road je příběhem Ethana a Dwighta, dvou otců, kteří se musí smířit se smrtí dítěte. Ethan, otec oběti autonehody, se nedokáže se situací vyrovnat a stává se čím dál posedlejší v hledání vraha a odplaty.

Dwight je ten, kdo Ethanova syna srazil a odjel z místa činu. Neuvěřitelný strach, že mu jeho bývalá žena zakáže kontakt s vlastním synem, mu nedovolí se přiznat. Přestože bojuje se svým svědomím, snaží se zůstat neodhalen a udržet rozpadající se rodinu alespoň částečně pohromadě…

Reservation Road, USA 2007, 102 min., české titulky, režie: Terry Georgie, hrají: Joaquin Phoenix, Mark Ruffalo, Jennifer Connellyová, Mira Sorvino, Elle Fanning, John Slattery, Armin Amiri…

 

 

Reportér v ringu

Inspirací amerického dramatu se stala reportáž a L.A. Times Magazine, jejímž autorem je reportér J. R. Moehringer, který seznámil s bezdomovcem, o němž se domníval, že je legendární boxerská hvězda čtyřicátých let.

Kariéra sportovního novnáře Erika Kermana pomalu uvadá. Záchrana přichází jako blesk z čistého nebe. Jeho příběh na titulní stranu se mu začíná rýsovat před očima.

Erik věří, že našel zapomenutou boxerskou legendu Roberta Satterfielda, o kterém si všichni myslí, že je mrtev. Strhující příběh „šampióna“, který skončil na ulici, vynáší jeho pohasínající hvězdu na výsluní. Bohužel je jen otázkou času, kdy se ukáže, že jeho touha vystoupit ze stínu úspěšného otce byla silnější než snaha ověřit si fakta.

Resurrecting the Champ, USA 2007, 111 min. české titulky, režie: Rod Lurie, hrají: Samuel L. Jackson, Josh Hartnett, Kathryn Morrisová, Dakota Goyo, Alan Alda…

 

 

Zapomenuté transporty do Běloruska

Zapomenuté transporty do Běloruska jsou druhým ze čtveřice devadesátiminutových dokumentů Lukáše Přibyla, které jsou mozaikou vzpomínek židů deportovaných z Čech a Moravy do koncentračních táborů a ghett v Lotyšsku, Bělorusku, Estonsku a východním Polsku.

Filmy jsou, bez použití současných záběrů a komentáře, složeny z velmi osobních zážitků, které se proplétají a vytvářejí dosud neznámý a překvapivý obraz přežívání v ghettech a táborech.

Svědci hovoří pouze o místech, osobách a událostech, se kterými se osobně setkali a každý zmíněný detail je pečlivě dokumentován pomocí unikátních, z naprosté většiny nikdy nezveřejněných autentických fotografií a filmových fragmentů, nalezených během let bádání v archívech, soukromých sbírkách, na půdách domků v polských vesnicích nebo i v garážích rodin bývalých příslušníků SS.

Zapomenuté transporty do Běloruska, Česká republika 2008, 85 min., režie: Lukáš Přibyl