Cormac McCarthy: Tahle země není pro starý

Román Tahle země není pro starý, žánrově označovaný za "morální thriller" se stal předlohou pro oscarový film bratří Cohenů, který právě vstupuje do české distribuce.

Jeden muž najde šťastnou, či spíše nešťastnou náhodou na poušti v kabele pohádkovou hotovost, výsledek války drogových gangů. Od té chvíle ho i s jeho manželkou, která se odjede ukrýt ke své matce, začne pronásledovat ten, který je najatý od těch, co jim peníze patřily, a všem třem je na stopě stoicky uvažující stárnoucí šerif, přemítající o svém životě – těm dvěma chce život zachránit, třetího dopadnout.

Argo, překlad David Petrů, 268 Kč

 

 

John Connolly: Kniha ztracených věcí

Connollyho nejnovější knížka vypráví o tom, kde končí dětská nevinnost a začíná dospělost – mezník, kde se jednou ocitne každý. Je určená všem, kteří nezapomněli, jaké to tehdy bylo.

Nahoře v podkroví, v pokojíku pod střechou, oplakává dvanáctiletý David svou matku. Je opuštěný a zlobí se na celý svět a společnost mu dělají než knížky. Jenže ty knížky k němu začnou mluvit šeptem ze tmy a David se uteče do světa představ. Přitom zjistí, že skutečnost a fantazie se začaly jaksi prolínat…

BBart., překlad Jaroslava Kočová, 304 str., váz., 229 Kč

 

 

Tom Robbins: Parfém bláznivého tance

Parfém bláznivého tance je románem o nejstarší lidské touze: neumírat. Hlavní postavě knihy králi Alobarovi se skutečně podaří potloukat se světem od starověku přes středověk až do časů současných.

Tato moderní pohádka pro dospělé, odehrávající se na několika místech světa, putujících časem a odvíjející se - se stejnou lehkostí a chytlavostí - jako televizní seriál a zalidněná zajímavými a bizarními postavami nám dává odpočinout od starostí všednodenních a ukazuje na neohraničitelnost lidské fantazie, na nespoutanost lidských snů, na možnosti spřádat si po libosti nejrůznější smyšlenky a hrát si v oblasti fiktivního uvažování - zvláště pokud jde o téma, ve kterém člověk může vždycky jenom fantazírovat…

Argo, překlad Tomáš Hrách, 372 str., váz., 298 Kč

 

 

Rutu Modanová: Hluboké rány

Grafický román izraelské ilustrátorky a komiksové kreslířky Rutu Modanové je vynikajícím představitelem moderní generace civilních, realistických a silně procítěných komiksů, které se místo hrdinství a velkých gest zabývají obyčejnými, ale o to čtenáři bližšími problémy obyčejných lidí.

Je to příběh Kobyho, mladého taxikáře z Tel Avivu, kterému jistá dívka v uniformě izraelské armády oznámí, že jeho otec, se kterým se Koby kdysi rozešel ve zlém, byl možná zabit při sebevražedném bombovém útoku. Cestu soudobým Izraelem provázejí ukrutně civilní setkání se spoustou prapodivných, nehrdinských postav…

BBart, překlad Richard Podaný, 176 str., váz., 339 Kč

 

 

Jiří S. Kupka: Krvavé jahody

Skutečný, sotva uvěřitelný osud Věry Sosnarové, která byla po druhé světové válce odvlečena z Československa a prožila devatenáct krutých let v sovětských vězeních a gulazích. Nakonec se jí podařilo vrátit se zpět do vlasti, kde se začlenila do normálního života. Zkušený romanopisec Jiří S. Kupka nabízí ojedinělé svědectví o mnoha „dnech Ivana Děnisoviče“.

Mladá fronta, váz., 240 str., 279 Kč