Ray Charles Robinson

(1930-2004)

Vítěz ankety, Ray Charles Robinson, byl patrně jedním z největších hudebních géniů historie napříč žánry. Nejde jen o to, že ho uznávali kritici, získal 12 cen Grammy a prodal milióny desek, výjimečný byl zejména v tom, že vymyslel nový styl hudby. Z jeho nahrávek čerpal moderní soul, funky i rock.

Ray Charles zkombinoval duchovní černošský gospel s „hříšnými“ rytmy, na které se tancovalo v klubech, a to bylo pro některé věřící tak šokující, že ho hlavně ze začátku velmi tvrdě odsuzovali. Později zasáhnul i do světa country, který si svérázně přizpůsobil, a natočil řadu duetů s osobnostmi z nejrozmanitějších hudebních oblastí.

Narodil se v roce 1930 v Albany ve státě Georgia a zemřel poměrně nedávno, v roce 2004. Vyrůstal v chudobě se svou matkou a navíc v sedmi letech oslepnul. Vzdělání se mu dostalo ve speciální škole pro hluché a slepé, kde brzy vyšel najevo jeho mimořádný talent.

Když vyrostl, přesunul se do Seattlu, kde se setkal se začínajícím Quincy Jonesem, později slavným muzikantem a hlavně producentem, který stál za raketovou sólovou kariérou Michaela Jacksona. Ve čtyřicátých letech začal nahrávat pro firmu další velké legendy, nedávno zesnulého Ahmeta Erteguna, a v roce 1955 přišel první hit I Got a Woman. Pak už natáčel jednu úspěšnou desku za druhou.

Podle údajů na jeho oficiálních internetových stránkách jich vydal 250 a jeho kariéra trvala 58 let. Nejslavnějšími se staly skladby Georgia On My Mind, Hallelujah I Love Her So, Night Time Is The Right Time, What I´d Say, Hit The Road Jack, Unchain My Heart a samozřejmě i vítězná I Can´t Stop Loving You.


Titul největších smolařů získávají Barry White a Solomon Burke, kteří získali po dvou procentech hlasů a kvůli pouhé jedné desetině procenta se nedostali do TOP TEN.