V městě na řece Mersey přišli na začátku šedesátých let na svět slavní Beatles, pročež nebylo divu, že se hlavní hvězdou zahajovacího večera stal místní rodák a bývalý bubeník Beatles Ringo Starr.

Na koncertu pod širým nebem představil zbrusu nové album Liverpool 8, které oficiálně vychází dnes. Tucet skladeb, které složil společně s Davem Stewartem ze skupiny Eurythmics, označil za poctu čtvrti, ve které vyrůstal, a za svou malou hudební biografii.

Nový singl představila v předpremiéře před deseti tisíci neplatícími diváky i nadějná liverpoolská skupina The Wombats.

Hlavní osobností velkého koncertu, plánovaného na 1. června v Liverpoolu, bude podle tiskových agentur další liverpoolský rodák a bývalý člen Beatles Paul McCartney, jenž se momentálně zotavuje po operaci srdce, kterou podstoupil na začátku ledna. Pro letošní rok je do města připraveno přes 350 dalších akcí.

Kulturní metropole Evropy se určují od roku 1985 a nejrůznějšími kulturními akcemi mají přispět ke sbližování lidí na kontinentu. EU zpravidla vyhlašuje evropskými metropolemi současně dvě města, letos je tím druhým norský Stavanger.

V roce 2000 bylo stanoveno mimořádně devět kulturních metropolí Evropy, včetně Prahy. Na Česko přijde opět řada v roce 2015, kdy bude mít své město kultury také Belgie.

O která konkrétní města v obou zemích se bude jednat, se zatím podle všeho nerozhodlo.