Výběrové řízení na zhotovitele by mohlo být vyhlášeno počátkem příštího roku, uvedl primátor. Předpokládané náklady na rekonstrukci vily jsou podle něj 120 až 150 miliónů korun.

Na příští rok prý město Brno vyčlení na začátek obnovy 45 až 50 miliónů korun. "Jsem přesvědčen o tom, že město Brno ve svém rozpočtu najde finanční prostředky, aby tuto vilu opravit mohlo," řekl.

Vlastnický spor vilu neohrozí

Onderka si s odvoláním na právní posudky nemyslí, že by vilu mohl ohrožovat vlastnický spor. Město letos v březnu rozhodlo, že vilu dobrovolně nevydá potomkům jejích původních majitelů. Brněnští zastupitelé nesouhlasili s jejím bezúplatným převodem, protože pro něj údajně nejsou splněny zákonné podmínky.

Zastupitelé sice původně uznali nárok rodiny na vrácení vily a schválili, že město by ji mělo převést na stát a ten pak dědicům vydat. Stát však památku převzít odmítnul. V březnu proto zastupitelé své dřívější rozhodnutí revidovali.

Právník sourozenců Tugendhatových s rozhodnutím nesouhlasil a připustil, že potomci budou vilu vymáhat soudně.

Podle vedoucí správy vily je navrácení památky rizikem

Onderka a architektka a vedoucí správy vily Tugendhat Iveta Černá se v dnešním pořadu ČT neshodli v tom, jak velké je riziko, že se potomci původních vlastníků vily kvůli jejímu navrácení obrátí na soud.

"Věřím, že rodině Tugendhat jde pouze o jednu věc - aby vila byla co nejdříve zrekonstruována, nejde jim o profit finanční nebo jiný," řekl Onderka.

Černá naopak uvedla, že "jisté riziko" cítí.

Vila je na seznamu kulturního dědictví UNESCO od roku 2001. O rok později měla začít její památková obnova. Její start se však kvůli sporům týmů, jež se účastnily výběrového řízení na projektanta, opakovaně odkládal.