Jak moc se o problém zajímá také česká veřejnost, se ukázalo v pražském kině Světozor. Na pondělní projekci filmu čekali lidé téměř hodinu před zahájením promítání a na mnohé se nakonec ani nedostalo. Film je v republice jen v jediné kopii. Už tento týden poputuje z Prahy do dalších měst Česka.

Obrazy vyschlé země a požárů, tání až dvě stě metrů vysokých ledových ker, vysychání největších sladkovodních jezer, uragány, hurikány v USA, Japonsku - katastrofy jako obrazy z apokalypsy. "Jednou z účinných taktik těch mocných, kteří bagatelizují problém klimatických změn, byl i pokyn - myšlenka, že planeta je ohrožena, má být prezentována jako teorie, ne jako fakt," říká Gore.

Vědci na tento morální problém upozorňují od 60. let včetně známého britského fyzika a autora popularizační knihy Stručná historie času Stevena Hawkinga. Někteří byli za nepříjemné pravdy, které zjistili, perzekuováni. "Nyní vstupujeme do období důsledků a zúčtování, které tu zanechaly předchozí generace," říká Gore ve filmu s tím, že bychom se měli zabývat i jinými problémy, než je terorismus.

Globální změna podnebí je hrozba daleko větší. Podle Gora je také mylná představa, že musíme volit mezi ekologií a ekonomikou. "Když zničíme planetu, pak už nebude kde dělat obchod. Stačí se začít chovat úsporně." Film se bude promítat do konce února ještě v dalších českých a moravských městech. Dnes je v Českých Budějovicích, zítra v pražském kině Atlas, o víkendu v Opavě a poté dva dny v Třinci. Projekce se uskuteční ještě ve Zbirohu, Litoměřicích, Hlinsku, Znojmu, Světlé nad Sázavou, Kutné hoře, Velešíně, Boskovicích, Sušici, Lípě, Duchcově, Nové Pace a Sokolově. Šíří se i zdarma po internetu. Více na www.climatecrisis.net.