Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Petr Hloušek, Právo

Žalobce se vzepřel, Ruska podezřelá z tunelování miliard zůstává ve vazbě

Až Vrchní soud v Praze (VS) rozhodne, zda ruská manažerka Taťjana Paraskevičová půjde na svobodu. Devětačtyřicetiletou ženu, kterou policie zadržela před půldruhým rokem v Karlových Varech, propustil minulý týden z vazby Krajský soud v Plzni. Státní zástupce ale proti tomu podal stížnost, a cizinka tak zůstane za mřížemi až do verdiktu VS.

Ilustrační snímek Foto: Petr Hloušek, Právo
Žalobce se vzepřel, Ruska podezřelá z tunelování miliard zůstává ve vazbě

Na Paraskevičovou byl vydán mezinárodní zatykač pro podezření ze spoluúčasti na zpronevěře pěti miliard dolarů (zhruba 100 miliard korun) z kazašské banky BTA.

Teď čeká ve vězení na to, zda ji české úřady vydají na Ukrajinu, kde je za zpronevěru stíhána. O její vydání usiluje také ruská prokuratura. Paraskevičová po zatčení požádala v ČR o politický azyl.

„Ministerstvem vnitra jí byla nyní udělena doplňková ochrana na 12 měsíců. Což podle trestního řádu zakládá nepřípustnost vydání k trestnímu stíhání. Soud je přesvědčen, že ve vztahu k dotyčné nadále nelze aplikovat předběžnou vazbu coby zajišťovací institut zásadním způsobem omezující její osobní svobodu,“ uvedla mluvčí Krajského soudu v Plzni Alexandra Vaňková.

To se ale nelíbilo žalobcům. „U dotyčné nadále trvají důvody vazby útěkové. Hodnocení, zda udělení doplňkové ochrany je překážkou pro její vydání, přísluší pouze ministryni spravedlnosti ČR,“ reagovala v pondělí náměstkyně plzeňské krajské státní zástupkyně Iveta Švormová.

Vrchnímu soudu stačí ukrajinské garance

Doplňková ochrana se uděluje cizinci, který nesplňuje důvody pro udělení azylu, ale je důvodná obava, že v případě vrácení do země svého občanství by mu hrozila vážná újma.

Podle obvinění měla být Paraskevičová, která má i kazašské občanství, nápomocná při tunelování banky jejím bývalým generálním ředitelem Muchtarem Abjazovem. Ten byl loni v červenci zatčen ve Francii a tamní soud minulý měsíc rozhodl o jeho vydání na Ukrajinu. Abjazov tvrdí, že jeho stíhání je politicky motivované, neboť je hlasitým kritikem kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva.

V případu Paraskevičové už jednou Krajský soud v Plzni rozhodoval, a to na začátku loňského roku. Konstatoval, že její vydání na Ukrajinu je nepřípustné s ohledem na informace českého ministerstva zahraničí a helsinského výboru upozorňující na porušování lidských práv trestně stíhaných osob ze strany ukrajinských orgánů.

Vrchní soud v Praze ale rozhodnutí zrušil s tím, že shledal postačující ukrajinské garance, že Paraskevičová při vyšetřování nebude vystavena hrubému zacházení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků