Hlavní obsah
 

Zákrok strážníků vůči ženě bez roušky v Ostravě byl v pořádku, zjistila kontrola

Strážníci postupovali podle zákona. Takový je verdikt vedení Městské policie Ostrava k zákroku strážníků vůči třicetileté ženě v ostravské části Poruba. Ta si před pár dny nejenže odmítala nasadit na veřejnosti roušku, ale hlídce ani po několikerém vyzvání neukázala občanský průkaz. Při zákroku měla žena u sebe malé dítě.

 
Zákrok strážníků vůči ženě bez roušky v Ostravě byl v pořádku, zjistila kontrola

Vše se stalo v úterý 2. března odpoledne poblíž restaurace Frisko na Podroužkově ulici, kde strážníci dohlíželi na dodržování vládních nařízení. „Při tom kontrolovali také ženu, která neměla na veřejně přístupném místě nasazenu ochrannou roušku a na místě veřejnosti přístupném konzumovala alkoholické nápoje,“ popsal mluvčí městské policie Jindřich Machů.

Upozornil, že žena při projednávání protiprávního jednání odmítla se strážníky jakkoliv spolupracovat. „I přes zákonná poučení odmítla prokázat svou totožnost a následně neuposlechla opakovaně zákonné výzvy k setrvání na místě do doby příjezdu policejní hlídky. Tu strážníci přivolali k provedení ztotožnění osoby,“ vysvětlil.

Podle Machů strážníci se ženou trpělivě komunikovali téměř 10 minut. „Snažili se jí vysvětlit rozsah porušení vládních nařízení a důvod jejího setrvání na místě do doby příjezdu policie. Je nám líto, že svědkem události bylo malé dítě. S ohledem na tuto skutečnost se po celou dobu snažili danou situaci neeskalovat, jednat asertivně a předejít tak možné traumatizaci dítěte,“ uvedl a poukázal, že samotný zákrok a zajištění ženy provedli přivolaní policisté.

Incident se ženou v Ostravě z pohledu strážníků.

Video: MP Ostrava

Průběh zákroku, stejně jako postup strážníků zkoumala vnitřní kontrola Městské policie Ostrava. „Prověřením všech dostupných informací bylo konstatováno, že postup strážníků vůči ženě byl proveden zcela v souladu s právními předpisy,“ potvrdil Machů.

Dodal, že každý občan je povinen respektovat výzvy strážníka, ať již v podobě prokázání totožnosti, či uposlechnutí výzvy. „Rovněž je každý občan povinen strpět nezbytné úkony spojené s projednáváním nebo dokumentací jeho protiprávního jednání, a to i v případě, že si ho není vědom nebo s ním nesouhlasí,“ apeloval mluvčí strážníků.

Událostí se zabýval i odbor vnitřní kontroly Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje. „Samotné použití donucovacích prostředků policisty obvodního oddělení Ostrava-Poruba 2 bylo vyhodnoceno jako oprávněné,“ informovala policejní mluvčí Soňa Štětínská a dodala, že policisté mají obecně zákonnou povinnost konat. „Je potřeba sdělit, že i osoby podezřelé z protiprávního jednání mají, kromě práv, také určité povinnosti. Například uposlechnout výzev úřední osoby,“ upozornila.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků