Hlavní obsah
 

Za brutální vraždu spolužačky žádá žalobce pro mladíka minimálně 18 let

Minimálně osmnáct let vězení požaduje státní zástupce Jiří Richtr jako trest pro Daniela Miarka (18), který podle obžaloby předloni v květnu ubodal ve Zdemyslicích na Plzeňsku stejně starou spolužačku.

 
Za brutální vraždu spolužačky žádá žalobce pro mladíka minimálně 18 let

„Důkazy přesvědčivě prokázaly, že čin byl spáchán s rozmyslem. Je pro mě naprosto nepochopitelná pohnutka obžalovaného. Jen proto, že poškozená s ním nechtěla kamarádit, se rozhodl sprovodit ji ze světa,“ uvedl ve středu před soudem žalobce s tím, že v průběhu celého trestního řízení neviděl u Miarka náznak lítosti.

„Jako adekvátní považuji trest nad hranicí 18 let odnětí svobody,“ uzavřel státní zástupce. Naopak obhájce poukázal na to, že obžalovaný už od dětství trpí duševní poruchou, která měla vliv na jeho chování v době spáchání činu.

„Není pochyb, že obžalovaný čin spáchal a zasáhl tím do života mnoha lidem. Ale s ohledem na jeho zdravotní stav by byl odpovídajícím trestem uložení zabezpečovací detence na dlouhou dobu,“ prohlásil advokát.

Byl zamilovaný

Mladík se před soudem přiznal, že Terezu chtěl zabít. „Rozhodl jsem se týden před činem. Vedla mě k tomu zpráva od kamarádky, že si (Tereza) našla přítele. Pro jistotu jsem si doma vzal dva nože, kdybych náhodou jeden ztratil. Odjel jsem do bydliště Terezy a tam ji zavraždil,“ uvedl před soudem Miarko.

Podle svých slov byl do dívky zamilovaný. „Myslel jsem na ni každý den. Byli jsme přátelé a trávili spolu hodně času. Doufal jsem v něco víc než jen kamarádství. Ona vztah nechtěla, odmítla mě a přestala se mnou komunikovat. Nesnesl jsem pomyšlení, že by měla někoho jiného,“ dodal.

Daniel Miarko u soudu

Foto: Patrik Biskup, Právo

„Brutálním způsobem zbavil Terezku života na prahu její dospělosti z naprosto nepochopitelných důvodů. Tím zasadil bolestivou ránu celé naší rodině, která se s tím nikdy nevyrovná,“ řekl Právu otec zavražděné dívky.

Podle jeho slov se po smrti Terezy všem úplně změnil život. „Je to spíš přežívání ze dne na den. Nechodíme nikam mezi lidi. Jejich soucitné pohledy, kdy nevědí, jak na vás mají koukat a jak s vámi mluvit, přiváděly moji manželku do těžkých psychických stavů,“ pokračoval otec.

Není nemocný

Podle znalců nešlo o útok vyšinutého člověka, který je duševně nemocný a nedokáže se ovládat. Naopak. Dobře věděl, co dělá, a byl si vědom protiprávnosti svého jednání.

„Násilné jednání obžalovaného nebylo chorobně motivováno. Je zcela duševně zdravý a ví, co dělá. Dobře si uvědomuje následky protiprávního jednání,“ potvrdila psychiatrička Gabriela Leblová.

Podle psycholožky Jindřišky Záhorské se jedná o osobnost impulzivní, vztahovačnou, egocentrickou a se sklony k dramatizaci. „Šance na jeho nápravu je mírně zhoršená,“ dodala Záhorská.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků