Hlavní obsah
Quang Huy Tran u soudu Foto: Marek Bádal, Novinky

Z brutálního napadení dívky v Praze je pokus o vydírání, soud snížil trest

Odvolací soud v úterý zmírnil trest Quangu Huy Tranovi, který loni v prosinci brutálně přepadl dívku na pražském Chodově, z deseti na sedm let vězení. Soud verdikt změnil z pokusu o vraždu na pokus o vydírání. Ve vězení má muž podstoupit ústavní sexuologickou léčbu, po vykonání trestu ho čeká vyhoštění. Rozsudek je pravomocný, lze pouze podat dovolání k Nejvyššímu soudu.

Quang Huy Tran u soudu Foto: Marek Bádal, Novinky
Z brutálního napadení dívky v Praze je pokus o vydírání, soud snížil trest

Odvolací senát soudce Martina Zelenky předchozí rozsudek Městského soudu v Praze zrušil a rozhodl znovu. Při sedmiletém trestu se má Vietnamec podrobit ústavní sexuologické, protialkoholní a protitoxikologické léčbě. Podle Zelenky se prokázalo, že ženu násilím nutil, aby s ním zůstala, a dopustil se tak pokusu o vydírání. Ohledně náhrady škody odkázal poškozenou ženu na občanskoprávní řízení.

Podle soudu se neprokázalo, že by muž měl v úmyslu vraždit se sexuálním motivem, jak tvrdí obžaloba. Například soudní znalec přirovnal útok ke způsobu, jakým své oběti zabíjeli spartakiádní vrah Jiří Straka nebo kanibal Ladislav Hojer.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Znehybnění nemusí mít za následek smrt.
soudce Martin Zelenka

Hlavním důkazem byly biologické stopy, které obžalovaného jednoznačně usvědčily z napadení. Zelenka vysvětloval, že se senát důkladně zabýval kamerovými záznamy. Je na nich prý patrný první útok a rdoušení, muž ale měl „určitou kontrolu nad svým jednáním", míní soudce.

Oběť chtěl znehybnit

Soudní znalci u obžalovaného zjistili poruchu, při které potřebuje oběť znehybnit. Zelenka ale uvedl, že „znehybnění nemusí mít za následek smrt”. Mužovo chování prý nicméně směřovalo k těžké újmě. Při nynější kvalifikaci odvolacího soudu mu hrozilo pět až 12 let vězení.

BEZ KOMENTÁŘE: Policisté odvádějí zadrženého muže

Video: Novinky

Přitížilo mu, že čin spáchal v podmínce za majetkovou trestnou činnost. Zelenka naznačil, že otázky může vzbuzovat rozhodnutí o léčbě a zároveň následném vyhoštění. Podle soudce se na první pohled mohou obě opatření „vzájemně tlouct". „Je na věznici, aby zařídila odsouzenému v průběhu výkonu trestu léčbu. Nic nebrání tomu, aby byla dokončena, a pak byl obžalovaný vyhoštěn," zdůvodnil Zelenka.

Byla v dobré kondici

Incident se stal 13. prosince v Holušické ulici. Třiadvacetiletá dívka se vracela nočním autobusem z večírku v centru Prahy a měla pocit, že ji někdo sleduje. Přesto se rozhodla dojít sama domů. U vchodových dveří ji opilý Tran dostihl, povalil na zem, bil do hlavy a rdousil. Dívka na chvíli ztratila vědomí, poté se probrala a doběhla k domovním zvonkům, kde se snažila zburcovat sousedy.

Útočník pak z místa utekl a dívka se schovávala mezi zaparkovanými auty, dokud nepřijela policie. Z útoku vyvázla se zlomeným nosem, monokly a modřinami. Podle soudu přežila jen díky své vynikající fyzické kondici, která jí umožnila aktivní obranu. Soudní znalci uvedli, že muž pravděpodobně trpí sexuálním sadismem. Pro takzvané „znehybňovače” je zdrojem sexuálního vzrušení manipulace s nehybným tělem oběti, nikoliv samotný pohlavní styk, uvedli při hlavním líčení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků