Hlavní obsah
 

Vandal posprejoval Karlův most, nápisy jsou i na lampě a soše

Neznámý vandal posprejoval část Karlova mostu. Modrými nápisy v angličtině počmáral pravou stranu zábradlí asi od poloviny mostu směrem k Pražskému hradu. Předloni poničila jednu z nejvýznamnějších kulturních památek Česka dvojice německých turistů. Podle mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbory Liškové odborný restaurátor nápisy odstraní o víkendu.

 
Vandal posprejoval Karlův most, nápisy jsou i na lampě a soše

O nápisech informovala v pátek v poledne ČTK na základě informací její zpravodajky z místa.

„Policisté se případem zabývají po oznámení a na místě shromažďují veškeré poznatky,” potvrdil informaci Novinkám mluvčí policie Richard Hrdina.

Oznámení přijali policisté kolem poledne přes tísňovou linku, mluvčí neuvedl, kdo konkrétně vandalismus nahlásil.

Vandal poničil Karlův most

Foto: Pavel Jaňurek, Novinky

Podle Hrdiny se bude případ řešit zřejmě ve vztahu k paragrafu trestního zákoníku o poškozování cizí věci, za což hrozí až tříleté vězení.

Nápisy jako například "hate you", "love" nebo "sorry" jsou nastříkány nesmyvatelnou modrou barvou. Posprejovaná je i lampa na mostě.

Vandal počmáral na Karlově mostě i lampu

Foto: Pavel Jaňurek, Novinky

Pražský magistrát situaci již řeší. „Kolegové z Technické správy komunikací současné graffiti již řeší a bude se pravděpodobně odstraňovat i ve spolupráci s Galerií hl. m. Prahy, protože se jeden tag objevil i na jedné ze soch," sdělil ČTK mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Lišková odpoledne uvedla, že správa již kontaktovala restaurátora, kterého má pro podobné případy nasmlouvaného a který nápisy o víkendu odstraní.

Most hlídá 25 kamer

Karlův most střeží ve dne v noci 25 kamer městského kamerového systému. Mají k nim přístup jak strážníci, tak policisté. „Vzhledem k tomu, že během směny operátoři obsluhují daleko více kamer, není v personálních, technických ani časových možnostech sledovat pouze tento úsek. Tzn. i kdyby bylo každé místo pod kamerami, není v lidských ani technických možnostech (monitor počítače najednou snímá maximálně 16 kamer) sledovat jeden obraz 24 hodin denně,” uvedla mluvčí strážníků Irena Seifertová.

Když přitom před lety město nechalo kvůli útokům vandalů na národní kulturní památku instalovat u mostu nové kamery a u soch speciální elektrický plot, tvrdil magistrát, že strážníci mohou v případě nutnosti zasáhnout na místě během pár minut.

„Pomocí dvanácti kamer, deseti nových a dvou z předchozího období, nyní sledujeme celý Karlův most z obou stran,“ uvedl v roce 2007 tehdejší náměstek primátora Rudolf Blažek.

Seifertová nyní doplnila, že během týdne strážníci nepřijali žádné oznámení o protiprávním jednání, nic nezaznamenaly ani hlídky v terénu. Jak dále připomněla, Karlův most hlídá ještě soukromá bezpečnostní agentura pod názvem Sdružení výtvarníků Karlova mostu, kterou tak pověřila Městská část Praha 1. Mezi její povinnosti patří i ochrana památky.

Naposledy se vandalismem na Karlově mostě zabývaly úřady v létě 2019, kdy dvojice turistů z Německa – tehdy jednatřicetiletý Benjamin Wittig a jeho o sedm let mladší bratr Niclas Steiger – poničila sprejem pilíř Karlova mostu mezi Kampou a ulicí U Lužického semináře na Malé Straně.

Karlův most počmáral vandal modrými nápisy

Foto: Pavel Jaňurek, Novinky

Soud nakonec oběma potvrdil roční podmínku a peněžitý trest.

Neznámý vandal posprejoval část Karlova mostu v Praze.

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků