Hlavní obsah
Neznámý vandal zničil v pražských Bohnicích rozpracované velkoformátové graffiti výtvarníka Kurta Gebauera Foto: teplárenská Pražská, ČTK

Vandal poničil graffiti Kurta Gebauera v pražských Bohnicích

Neznámý vandal zničil v pražských Bohnicích rozpracované velkoformátové graffiti výtvarníka Kurta Gebauera. Autor díla to ve středu řekl ČTK. Škodu odhadl na 250 tisíc korun, po pachateli pátrá policie.

Neznámý vandal zničil v pražských Bohnicích rozpracované velkoformátové graffiti výtvarníka Kurta Gebauera Foto: teplárenská Pražská, ČTK
Vandal poničil graffiti Kurta Gebauera v pražských Bohnicích

Gebauer je mimo jiné autorem řady instalací ve veřejném prostoru Prahy a dalších měst. Nyní ve spolupráci se společností Pražská teplárenská v rámci obnovy výměníkových stanic tvořil se spolupracovníky velkoformátovou graffiti malbu v pražských Bohnicích. Výměníkovou stanici v ulici Lodžská, jejíž stěnu umělec již téměř dokončil, ale neznámý vandal v září poničil nápisy. V okolí poškodil i nové fasády několika dalších stanic.

Mluvčí Pražské teplárenské Miroslav Štochl uvedl, že letos společnost renovovala na území Prahy 15 objektů.

„Cílem našeho projektu Praha v barvách je ukázat cestu, jak v hlavním městě čelit problémům s poničenými fasádami a ilegálním sprejerstvím,” sdělil v tiskové zprávě. Příznivé ohlasy veřejnosti i podpora městských částí nás utvrzují v tom, abychom se zlomyslností jednotlivce nenechali odradit, dodal.

Sochař, Malíř a performer Kurt Gebauer.

Foto: Jan Šída, Právo

Sedmasedmdesátiletý Gabauer vyrostl v absurditě normalizačních let a proslavil se díly plnými ironie a provokace. Jeho legrační a divné sochy rozčilovaly bývalý režim. Je znám také svou oblibou v netradičních materiálech či instalacemi v parcích a jiných veřejných prostranstvích.

Jeho sochy mají nápad, jednoduchou jasnou formu, vtip a obsah. Povalující se trpaslíci či spěchající holčičky z jeho dílny zdobí hned několik českých parků či náměstí. Je též autorem známých zrcátek, cen TýTý, či nahého Mozarta před brněnskou Redutou. Jeho práce jsou zastoupeny ve státních galeriích i soukromých sbírkách v České republice i v zahraničí.

Jeden z nejvýznamnějších představitelů takzvané školy české grotesky byl v 1992 jmenován profesorem na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků