Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Městská policie Kladno

Strážník srazil v dubnu fackou dívku a hlídka přihlížela. Policie stále neví, jestli zneužili pravomoc

Ani pod více než dvou měsících není zřejmé, jakou dohru bude mít dubnový incident v pražských Řepích, při kterém dnes již bývalý strážník udeřil dívku, až spadla na zem. Jeho kolegové násilí přihlíželi, surovec v uniformě dostal vzápětí vyhazov. Státní policie nicméně od té doby zkoumá roli celé hlídky, jestli někdo nezneužil své úřední pravomoci.

Ilustrační foto Foto: Městská policie Kladno
Strážník srazil v dubnu fackou dívku a hlídka přihlížela. Policie stále neví, jestli zneužili pravomoc

Incident se stal na začátku dubna v době nouzového stavu, který platil kvůli pandemii koronaviru. Videozáznam pořízený jedním ze svědků události byl zveřejněn na Facebooku. Bylo na něm vidět, jak strážník udeřil dívku tak silně, že upadla na zem. Ze záznamu nebylo zřejmé, co potyčce předcházelo.

Městská policie případ označila jako selhání jednotlivce a muže ze svých řad vyloučila. Podle informací Novinek následovalo prověřování státní policií, jestli nedošlo ke zneužití pravomoci.

„Celá událost je stále v prověřování, zatím bez konkrétních závěrů. Případ je prověřován pro podezření ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby,“ sdělil tento týden mluvčí policie Jan Rybanský.

i got měšťák slapped by this neohrožený strážník angry reacts only kontext: Seděli jsme s kamarády ve čtyřech u rybníka v Řepích (v rouškách a v místě, kde nebyli žádní jiní lidé), když na nás někdo zavolal hlídku. Přijeli ze dvou stran, dohromady jich přišlo pět nebo šest. Začali se chovat agresivně a vyhrožovali nám pokutou, na což samozřejmě měli právo, uvědomujeme si, že jsme porušovali vyhlášku, a tedy toto jejich chování absolutně nevyvracím. Všechno tedy probíhalo v pořádku, dokud strážníka jeden z kamarádů nekonfrontoval s tím, že jsou tam taky ve více lidech a ani nedodržují odstup. Načež dostal od strážníka pěstí do obličeje (není na záznamu) a ve chvíli kdy jsem se ho (slovně) zastala, tak jsem dostala facku. Strážníkovu fyzickému napadení nepředcházela z naší strany absolutně žádná agrese, slovní urážení nebo snad zasahování do jeho osobního prostoru. Po celou dobu nám taky odmítal sdělit své jméno nebo identifikační číslo, o které jsme ho opětovně žádali.

Zveřejnil(a) Tereza Smažinková dne Neděle 5. dubna 2020

Podle trestního zákoníku hrozí za daný čin v základní sazbě roční až pětileté vězení nebo zákaz činnosti.

Městská policie již dříve uvedla, že na místě incidentu byli další čtyři strážníci, jejichž míra zodpovědnosti se ještě došetřuje. Podle posledních informací dostali do úplného ukončení případu jinou práci v rámci městské policie, aby nebyli v přímém kontaktu s veřejností.

Konflikt se stal u rybníku v Řepích, když hlídka kontrolovala partu, která měla porušovat zákaz shlukování větších skupin lidí. Fyzickému napadení měla podle svědků předcházet slovní výměna, při níž někdo strážníky upozornil, že oni rovněž nedodržují odstupy.

Muž údajně dostal od strážníka pěstí do obličeje, což ale na záznamu není. Dívka se kamaráda zastala a následovala scéna, kterou již svědek na mobil zachytil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků