Hlavní obsah

Srážka vojenské tatry s vlakem: řidič přehlédl světla

Dopravní nehodu na předměstí Prostějova, při níž loni v prosinci zahynulo pět vojáků tamní 601. skupiny speciálních sil, asi zavinil řidič vojenské Tatry. Policie ho podezřívala z porušení zákona o provozu na pozemních komunikacích. Protože při nehodě zemřel, policie případ odložila.

Srážka vojenské tatry s vlakem: řidič přehlédl světla

Soudní znalec nevyloučil, že řidič mohl mít špatný výhled na světelnou signalizaci na přejezdu.

"Na místě jsem provedl pokus s podobným autem a projel kritický úsek. Při výjezdu na silnici k přejezdu je na signalizaci špatně vidět, rozhledové podmínky z tohoto úhlu nejsou dobré. V kabině tatry je navíc hluk, takže i zvuky z venčí jsou méně postřehnutelné, a to jsem se na tyto detaily speciálně zaměřil. Zkoumal jsem i to, zda mohl řidič vidět vlak ve zpětném zrcátku," řekl už dříve Právu znalec Leo Dadák.

"Z odborných expertíz vyplývá, že řidič Tatry neměl v době nehody zdravotní potíže. Soudní pitva zároveň vyloučila požití alkoholu či jiných omamných či psychotropních látek," uvedl ve čtvrtek mluvčí vojenských tajných služeb Ladislav Šticha. Z vyšetřování také vyplynulo, že vozidlo nemělo v době srážky žádnou závadu.

Podobným neštěstím by mělo v budoucnu zabránit například vybudování chráněného přejezdu se závorami či přidání dalšího signalizačního zařízení, které by směřovalo i k boční příjezdové cestě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků